Kůže věkem ztrácí pružnost a dělají se drobné ranky. Nejběžnější jsou ragády neboli pukliny
V pozdním věku se může stát, že se vám na kůži dělají trhlinky, krvácející ranky, puchýře či odřeniny. Přitom jste si jistí, že jste se nikde nezranili. Čím to je?
„Kůže stárne, a pokud se odřeninky dělají na rukou, je to logické, protože tam je kůže hodně namáhaná. Naše babičky si na noc mazaly ruce sádlem a spaly v rukavičkách. Tím dělaly prevenci, když denně myly nádobí a používaly odmašťovací přípravky,“ připomíná Kateřina Cajthamlová.
Ve vyšším věku jsou také časté různé bradavičky, které se mohou třením o oděv odtrhnout, nebo puchýřky, které prasknou. Obecně platí, když se o něco odřete nebo pořežete, použijte dezinfekci. „Nejsem moc příznivec těch s alkoholem, je lepší mastnější ošetření. Moje babička doporučovala použít vaječný bílek, který vytvořil sterilní porézní obvaz bohatý na bílkoviny. Když na to pak dáte ještě náplast, většinou se to k sobě nepřilepí.“
Také lékařka Irena Kudrnovská upozorňuje, že se množí alergie na jód. „Jinak lze použít jakoukoli dezinfekci.“ Pokud nechcete použít bílek, v lékárně koupíte průhledný obvaz ve formě gelu, který se na ránu nastříká. „Existuje i mastný mul – gáza napuštěná mastnotou – který zajistí, že se obvaz k ráně nepřilepí,“ doplňuje lékařka Kudrnovská.
Příčiny vzniku drobných ranek
Drobné ranky se objevují i při nedostatku některých vitamínů. „Nejčastěji je to B6, D nebo zinek. Po infekcích pomáhá vitamín C. Ranky dále způsobuje špatný pitný režim nebo nízkotučné diety,“ vyjmenovává Kateřina Cajthamlová. „Vitamín D je v naší populaci nedostatečný zejména v zimě. Má také imunitní efekt. Hladiny vitamínů a minerálů si můžete nechat zkontrolovat z krve.“
Kůže věkem ztrácí elasticitu. Nejběžněji se dělají ragády neboli pukliny nebo menší trhliny. Ragáda často vzniká v místě mechanického namáhání, například lidem s chodítkem mohou vznikat otlaky na loktech, jak se neustále opírají do stejného místa. Následně kůže může puknout. Pomůcky je tedy potřeba vystlat nějakým polštářkem.
Kůže je náchylnější ke kožním projevům také v období, kdy trpíme nějakou infekcí. „Organismus se zabývá důležitějšími věcmi v těle, tedy zabíjí nežádoucí bakterie. Různé modřinky se zase tvoří při snížené srážlivosti krve,“ říká Kateřina Cajthamlová.
Co pomáhá
Kvalita kůže je dědičná. Pokud se vám v zimě dělají prasklinky na hřbetech rukou v oblasti kloubů, noste rukavice a nevystavujte kůži nízkým teplotám.
Někdy si omylem poraníte mateřské znaménko. „Po zahojení ranky je dobré dát znaménko zkontrolovat,“ doporučuje známá lékařka.
Ranky mažte, případně masírujte. Pokud se vrací, používejte opakovaně doporučené mastičky (například Sudocrem, Infadolan, případně tinkturu Tea Tree Oil) a přidejte vitamíny A, D a B6, případně zinek a přípravky s kyselinou hyaluronovou. Dále:
- Noste rukavice i na úklid a mytí nádobí. Po umytí mýdlem ruce namažte
- Z bylinkových mastiček: propolisová, měsíčková nebo s řapíkem
- Zrekapitulujte stravu a přidejte na bílkovinách
- Zajděte na kožní a nechte si udělat odběry krve
Kde všude můžou vzniknout drobné ranky? Je pravda, že se rána lépe hojí na čerstvém vzduchu? Je na jizvy vhodný laser? Co paní doktorka poradila posluchačce, které se dělají hlubší praskliny na bříškách palců u ruky? Poslechněte si rady Kateřiny Cajthamlové v pořadu Vesele a zdravě.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka