Kypřicí prášek je někdy při pečení zbytečný. Radí Mirka van Gils Slavíková

Záleží na tom, jaké těsto děláme. Jsou těsta, kde je prášek jako „berlička“ a není nutný. Příkladem může být piškotové těsto. Když máme totiž dobře vyšlehaná vajíčka, kypřicí prášek není třeba. Dobré piškotové těsto je takové, když vajíčka s cukrem šleháme minimálně 15 minut.

Při přípravě ostatních těst můžeme kypřicí prášek nahradit jedlou sodou, bezfosfátovými kypřidly nebo třeba vinným kamenem.

Mirka van Gils Slavíková

Je jednou z našich nejznámějších cukrářek. Profesionální dráhu začala v Praze v roce 1984. Pracovala v restauraci Moskva a v hotelu Alcron v Praze. Toužila ale poznat a naučit se více, než naše země nabízela, a tak o pět let později s manželem a dcerou Hankou emigrovala do Jihoafrické republiky. Zde vedla cukrárnu, stejně jako později ve Spojených státech amerických. Láska k cukrařině ji zavedla i do Francie, Švýcarska i Nizozemí.

Za velký úspěch považuje své vítězství ve Velké ceně Paříže. Tehdy zvítězila v ryze francouzské disciplíně – v přípravě svatebního dortu Croquembouche. Nejcennější medailí je ta zlatá z Basileje z roku 2013. Získala ji za barokní karamelovou panenku, kterou vytvářela, aby splnila poslední přání své maminky. Upekla dezert pro japonského premiéra, ale také dort pro Jamese Bonda, herce Daniela Craiga nebo karamelového slavíka pro Karla Gotta. Splnil se jí i sen – být porotkyní v české verzi britské soutěže Peče celá země.

Říká: „Cukrařina je můj svět i můj život. Je to moje láska, vášeň i nejvěrnější životní partner.“

Mirka van Gils Slavíková