Kyselecký hamr na Karlovarsku přivádí perlivou minerálku přímo z nitra země

28. červenec 2014
Česko – země neznámá
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Kyselka s odtokem k ochutnání

V hlubokých a téměř neprostupných hvozdech na Chebsku v západních Čechách, nedaleko hranic s Německem, vyvěrá už po staletí vzácný pramen. Jde o minerální vodu kyselku. Na rozdíl od všech obdobných pramenů v Karlovarském kraji je ale tahle minerálka pro všechny příchozí k dispozici zdarma. Místo, kde vyvěrá unikátní perlivá voda, se jmenuje Kyselecký hamr.

Údolí Stebnického potoka, kudy vede teprve druhou sezónu naučná stezka, nadchne a osloví všechny romantické duše. Po druhé světové válce bylo celé území prakticky vylidněné a postupem času se rozpadla většina místních hospodářských usedlostí i celých osad a vesnic. Dnes je připomínají většinou jen rozvaliny v kopřivách nebo zarostlé rybníčky u bývalých návsí.

Ke Kyseleckému hamru se můžete vydat například z Lipové nebo Mýtiny. Kamenný obrubník kolem přírodně vyvěrající vody se podařilo objevit teprve nedávno pod nánosem všeho možného. Hrdě je na něm vyrytý letopočet 1698. Samotný pramen je ale znám ještě o něco déle. U pramene nechybí hrníčky, takže můžete železitou, jemně perlivou minerálku rovnou ochutnat.

Rozdělovník u nedalekého Paličského mlýna

Její chuťovou sytost a perlivost hodně ovlivňuje, zda sem přijedete po deštích nebo v období delšího sucha. V tom druhém případě má zdejší kyselka opravdu říz. Zaujme vás také do oranžova zbarvený potůček, který od pramene pokračuje dál nerušeně do lesa. Zbarvení mají na svědomí bakterie, které se živí ve vodě obsaženým železem.

Kyselecký pramen bohatý na kysličník uhličitý je jedinečný také tím, že obsahuje vyšší množství lithia a dává údajně přes 200 litrů vody za minutu. Někteří místní lidé říkají, že minerálka pomáhá léčit třeba žaludeční vředy.

Oranžová barva je dokladem železa ve vodě

Hned vedle dřevěného zastřešení historického kamenného žlabu si nemůžete nevšimnout prapodivného oplocení ve tvaru čtverce, přibližně čtyři krát čtyři metry. Jde o vrt, který měl kdysi, v době „velkých podnikatelských očí v 90. letech minulém století“, odvádět potrubím minerální vodu do nedaleké obce Mýtina, kde stojí nedostavěná stáčírna.

Na záměr nedošlo a dnes jej připomíná jen šedivá, ostnatým drátem chráněná bedna. Možná, že komerční projekt v budoucnu někdo dokončí, zatím je to ale jen pomník marných lidských snah. I to už si s lidmi prožil pramen na Kyseleckém hamru, který si tu jinak nerušeně bublá a vyvěrá stovky let. První zmínky o něm pocházejí už roku 1588.

<iframe src="https://www.google.com/maps/embed?pb=!1m18!1m12!1m3!1d4136.22866551848!2d12.465847272361053!3d50.00058445672512!2m3!1f0!2f0!3f0!3m2!1i1024!2i768!4f13.1!3m3!1m2!1s0x0%3A0x0!2zNTDCsDAwJzA1LjUiTiAxMsKwMjcnNTMuNCJF!5e1!3m2!1scs!2s!4v1406540642803" width="610" height="350" frameborder="0" style="border:0"></iframe>
autor: Pavel Halla
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.