Labská cyklostezka představuje 1200 kilometrů přírodních krás a historie

Labská cyklostezka
Labská cyklostezka

Labská cyklostezka je dlouhá 1 200 kilometrů, které jsou naplněné historií a nádherných přírodních scenérií. Pro představu si vezměme třeba část stezky, která prochází Ústí nad Labem. Podle cyklokoordinátora města Jaromíra Veselého ani za jeden nestihnete prozkoumat všechny okolní památky.

Labská cyklostezka začíná u pramenů Labe a končí v německém Cuxhavenu u Severního moře, je značená i jako EuroVelo 7. Přes 90 kilometrů vede Ústeckým krajem. První ústeckolabskou zastávkou je Štětí, kde se návštěvníků ujímá hodný loupežník Štětka. Ví o zdejší krajině i historii snad úplně všechno.

Trasa míjí památnou horu Říp, kterou také můžete začlenit do výletního plánu stejně jako město Roudnici nad Labem. Následuje úsek, kde můžete volit jak levý, tak i pravý břeh řeky. Nezklame vás ani jeden. Litoměřice jsou mimořádně bohatou zastávkou historií i přírodními zajímavostmi. A pak už vás vítá Porta Bohemica – Brána Čech, romantický labský kaňon, kde řeku vroubí pozoruhodné malebné skalní útvary.

Kromě kola můžete využít i loď nebo vlak

Krajské město Ústí nad Labem se také právem hlásí o pozornost. Výletní zámeček Větruše, středověký hrad Střekov, kostel se šikmou věží, Masarykova zdymadla, Mariánská skála a Mariánský most, Vaňovský vodopád, kostel sv. Floriána v Krásném Březně, Chotkův zámek ve Velkém Březně – to je jen základní výčet zajímavostí.

Výletní zámeček Větruše

Pro cykloturisty je důležitý most Eduarda Beneše přímo v Ústí nad Labem. Stezka tady totiž vede po pravém břehu, ale když přejedete Benešův most, hned za ním najdete zdejší cyklocentrum. Je to hotová studnice informací a také služeb pro cyklisty – počínaje možností sprchy pro lidi i kola přes drobné opravy až po úschovu kol, pokud se chcete projít městem.

Nemusíte se spoléhat jen na mosty, fungují tu tři přívozy a můžete dokonce cyklovýlet zkombinovat s plavbou výletní lodí Marie nebo s programem Českých drah pro cykloturisty.

Z Ústí nad Labem už je to kousek do Děčína. A údajně nejkrásnějším úsekem od Prostředního Žlebu se dostanete ke státní hranici s Německem. Tady se mimochodem nachází nejnižší místo celé stezky – pouhých 128 metrů nad mořem.

Budoucnost Labské stezky vypadá slibně. Ještě letos na podzim by se měl otevřít další bezpečný úsek v podobě obchvatu obce Velké Žernoseky. Ale obec samotnou byste neměli kvůli zdejším vinařům vynechat. Do dvou let chce Ústecký kraj zcela odstranit části, kde cyklostezka vede silničním provozem. Jde o úseky u Křešic a Račic, kde by se do roku 2019 měly objevit bezpečně oddělené trasy.