Ladronka bývala známou pražskou usedlostí. Dnes je z ní ráj bruslařů a cyklistů
Pražské usedlosti jsou památkou na bývalé příměstské osídlení Prahy. Často byly budovány u někdejších vinic. Na Břevnově to bývala Hybšmanka, Kajetána, Kneislovka, Petynka, Spiritka, Šleiferka nebo Ladronka. A na poslední jmenovanou se půjdeme podívat.
Od počátků 10. století několik lomů na opuku, ve 14. století viniční lis založený Karlem IV. Tak kdysi vypadala Ladronka, dnes rozlehlý park a areál volného času. V roce 1688 pozemky koupil hrabě Filip Ferdinand dela Crone, lidově z Ladronu. Nechal tu postavit zájezdní hostinec. Ten dostal jméno po hraběti. Nebo vzešlo z italského slova ladrone - lupič. Ať tak či tak, přetrvalo do dnešních dnů.
Filip Ferdinand tu vybudoval rozsáhlé panství, které sahalo až na jih, k dnešní Plzeňské ulici. Zahrnovalo i smíchovskou usedlost č.p. 121, pojmenovanou také po hraběti. K rozdělení smíchovské a břevnovské Ladronky došlo v 18. století, když usedlost vlastnil hrabě Volf Pötting z Persingu.
Ten byl velkopřevorem řádu Maltézských rytířů. Tomuto řádu patřila usedlost až do roku 1922. Poté přešla do majetku hlavního města Prahy. V blízkosti Ladronky se nacházela chudinská kolonie, a tak byla usedlost využita na skromné byty. V roce 1977 byly v už tak chátrajícím objektu, o který se nikdo nestaral, umístěny sklady.
Ačkoli byla usedlost prohlášena v roce 1964 za kulturní památku, areál dál chátral. V roce 1993 ho obsadili squateři s cílem vybudovat tu Autonomní kulturně sociální centrum. O usedlost se pak v rámci svých omezených finančních možností starali. Centrum fungovalo do listopadu 2000, kdy byli squateři vystěhováni.
Později byla zahájena rekonstrukce, v bývalé usedlosti vzniklo kulturně - společenské centrum. V parku byl vybudován asfaltový bruslařský okruh dlouhý 4229,5 metru (desetina maratonu) - nejdelší osvětlená in-line dráha v Praze. Na Ladronce je dětské hřiště, venkovní posilovací stroje i hřiště na plážový volejbal, tenis a pétanque. Zahrát si tu můžete také netradiční sport zvaný disk golf.
Pořádají se tu různé festivaly, například Ladronkafest. Jedná se o volnočasový festival, který spojuje sport, kulturu, hudbu, umění, adrenalin, show a zábavu. Letos se koná v sobotu 12. září a vstup je zdarma.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Kůrovec na Šumavě už nestraší, experiment skončil. Divočina je realitou, říká ředitel národního parku
-
Americký prezident Trump obrací svět naruby. A Čína cítí příležitost pro ‚Novou hedvábnou stezku‘
-
Za většinou zakázaných knih v USA stojí státy Florida a Iowa. Velkou roli hraje náboženství, říká odborník
-
Velká cena Číny v režii McLarenu. Závod ovládl Piastri, druhý dojel stájový kolega Norris