Lazurovací nátěry ochrání dřevo a navíc zdůrazní jeho přirozenou kresbu a strukturu
Dřevo patří k nejpoužívanějším materiálům jak v interiéru, tak i ve venkovním prostředí. Lahodí oku, je příjemné na dotyk a dobře se opracovává. Bohužel však podléhá negativním vlivům ovzduší, počasí i používání. Velmi dobře je ochrání lazurovací nátěry, které navíc zvýrazní jeho přirozenou kresbu a strukturu.
Lazurovacích nátěrů je na trhu velké množství. Podle báze, na které byly vyrobeny, se dělí ponejvíce na syntetické, olejové a vodou ředitelné. Doposud nejvíce používané syntetické lazury pomalu vytlačují právě vodou ředitelné a olejové nátěry. Důvodem jej jejich šetrnost k životnímu prostředí. Kupodivu, zkušenosti odborníků ukazují, že jsou v ochraně dřeva stejně účinné, jako syntetické lazurovací nátěry a vydrží podle stanoviště od tří do sedmi let. Co se týče odstínů lazurovacích nátěrů, vyrábí se velké množství od bezbarvé až po černou.
Při aplikaci lazur na dřevo je nutné pracovat se dřevem dostatečně proschnutým. Je-li to možné, je lépe, když dřevo před penetračním nátěrem není ohoblováno a obroušeno. V takovém případě se první vrstva zasákne hlouběji. Dá se však samozřejmě natřít i opracované dřevo. Pro první nátěr se vždy používá tenkovrstvá lazura. Silnovrstvé lazury se pak používají zejména v interiérech na další dva nátěry. Tři vrstvy jsou dostatečné ale i u tenkovrstvých lazur v exteriérech. U olejových nátěrů se barva tolik nevsakuje a stačí tedy nátěry dva, přičemž je záhodno vždy přebytečnou barvu setřít flanelovým hadříkem.
Lazury se nejčastěji nanášejí štětcem. Je sice možné nanášet i válečkem, stříkáním či dokonce namáčením, ovšem odborníci hobby uživatelům vždy doporučují spíše štětec, který umožňuje dobrou aplikaci lazur. I když existují i speciální lazurovací štětce, podle profesionálů je na veškeré nátěry vždy top nářadím štětec vytvořený z pravých čínských štětin.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.