Ledopády v Brtníkách na Děčínsku hrají barvami. Barvila je sama příroda

3. únor 2017
Ledopád Konírna

Když se zima povede a pořádně mrzne, mají v Brtníkách v Národním parku České Švýcarsko radost. Zdejší ledové útvary – ledopády – totiž lákají davy turistů. Z centra Brtníků vyrážejí po zelené turistické a také nově po modrobíle značené trase do pískovcových skal. Pískovec dokáže vstřebat velké množství vody a postupně ji zase uvolňovat.

Přibližně jeden a půl kilometru od centra Brtníků je směrovka s nápisem Opona. Od ní vede vyšlapaný chodníček ke stejnojmennému ledopádu, prvnímu z těch nejatraktivnějších. Mívá na výšku i osm metrů a je zlatavé barvy. Nedaleko, poněkud stranou stezky, u Brtnického hrádku, se nachází ledopád jménem Konírna, jehož rampouchy mají tu nejhnědší a nejoranžovější barvu.

Ledopád Betlém „vytéká“ z vodorovné skalní trhliny přímo do Vlčího potoka. O sto metrů dál se nachází ledopád nazvaný Vlčí stěnka. Může zledovatět po celé své šířce 30 metrů. Snad ji neminete, až kolem ní vzhůru do kopce zamíříte ke zdejšímu klenotu. Až dvanáctimetrovému Velkému ledovému sloupu. Rozhodně dělá čest svému jménu. Podpírá obrovský pískovcový převis. Připomíná starou rozpukanou svíci z pravého včelího vosku. V jeho blízkosti si budete připadat jako trpaslíci. Led se barví od bílé až do zlatavé.

A můžete navštívit i další ledopády - třeba v Jeskyni víl v Kyjovském údolí, Velkou ledovou stěnu zabarvenou do modra v údolí Brtnického potoka nebo Kapličku ševce Kocha v Rákosovém údolí směrem na Vlčí horu.