Lesní park Klimkovice se nachází jen kousek od Ostravy. Nabízí odpočinek, cvičení v přírodě i hry
Okolí lázeňských sanatorií v severomoravských Klimkovicích se pyšní krásně čistým ovzduším. A to přesto, že jsou jen kousek od Ostravy. A tak jestli chcete uniknout zimnímu smogu, můžete zkusit navštívit Lesní park Klimkovice, který se nachází v těsném sousedství lázní. Nabízí nenáročnou, necelé dva kilometry dlouhou vycházkovou trasu, která je vhodná i pro vozíčkáře, a spoustu ekologických herních prvků, pohybových aktivit a informačních tabulí.
Lesní park začalo zdejší sdružení Čisté Klimkovice za pomoci sponzorů budovat v roce 2011. Jak podotýká předsedkyně sdružení Anna Cemerková, některé herní prvky jsou stále původní, přestože jsou ze dřeva. Řadu z nich bylo ale potřeba obnovit, jiné čeká kompletní výměna. Vedle prvků, které jsou určené dětem, tu lidé najdou energetickou pyramidu, esteticky ztvárněné lavičky i umělecká díla. Třeba bílé sepnuté ruce jako symbol čistoty, které tu nechali vyrobit během pandemie covidu.
Je tu i posed pro vozíčkáře
Park je unikátní tím, že umožňuje rehabilitaci v lese i návštěvníkům s postižením. V části bezbariérové stezky je umístěno pohybové cvičící centrum pro společné aktivity zdravých i hendikepovaných. U návrhů řady cvičebních prvků byli i fyzioterapeuti lázní. Pro vozíčkáře tu navíc postavili i unikátní posed, na který vede plošina. A tak mohou z mírné výšky pozorovat dění v lese. Součástí parku je i krmelec, u kterého je možné zahlédnout srny, zajíce i divočáky.
Jinak do lesního parku jezdí výletníci v širokého okolí, v zimě tu potkáte i běžkaře. Za sucha zase spoustu maminek s kočárky. Komu by necelé dva kilometry dlouhá trasa nestačila, na konci parku se dostane na rozcestí, kde může pokračovat dál směrem do centra Klimkovic, do Čavisova či Vřesiny.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.