Liberecká zoo stojí za prohlídku i v zimě. Včetně Vánoc a Štědrého dne

21. prosinec 2017
Česko – země neznámá
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Velbloud dvouhrbý - domácí

Ještě před vznikem samostatného Československa je možné už v roce 1904 vystopovat v libereckých Lidových sadech počátky zookoutku. Z malého zvěřince se v roce 1919 stala první zoologická zahrada na území bývalého Československa. Už od šedesátých let minulého století přesahuje roční návštěvnost zahrady 300 tisíc návštěvníků.

Během hlavní turistické sezóny bývá v zahradě dost plno. Kdo si chce libereckou zoo užít v klidnější, intimnější atmosféře, neměl by si nechat ujít zimní prohlídky.

Obavy, že nebude na co koukat, nejsou na místě. Ve většině venkovních výběhů se pohybují zvířata i přes zimu alespoň několik hodin denně, pokud tedy nejsou skutečně třeskuté mrazy. Názor, že zvířata z jižních krajin není vhodné během našich zim chovat venku, je podle ředitele zoo Davida Nejedla, zakořeněný mýtus. Vždyť i na Sahaře, kde je přes den nesnesitelné horko, padají v noci teploty pod nulu. Zvířata jsou tedy většinou otužilá a ta chovaná v zoo patří zpravidla k několikáté generaci přivyklé středoevropským podmínkám.

Ve venkovním výběhu se tak naprosto samozřejmě pohybují velbloudi, sloni i žirafy. Ani opicím nebo lvům sníh nevadí. Třeba vzácný a v přírodě vyhubený lev berberský dříme pod venkovním přístřeškem, přestože by mohl zalézt do vyhřátého pavilonu. Častěji bývá větší zima návštěvníkům než zvířatům. Na zimní prohlídku téměř dvoukilometrového okruhu se proto dobře oblečte. Sice to není na půlhodinové vysedávání na lavičkách u expozic, ale především hravá mláďata užívající si sníh stojí za delší pozorování.

Zvířatům můžete na svátky přilepšit, sami je ale nekrmte

Liberecká zoo má celoroční provoz a otevírají i na Štědrý den do 14 hodin. Zoo je na Vánoce svátečně vyzdobená, ale samotných zvířat se svátky příliš nedotýkají. Chovatelé se o ně musí starat svátek nesvátek a ani jim nijak zvlášť neupravují jídelníček. Bylo by totiž zbytečné a možná i dokonce hloupé, aby se jeden den přejídala a další dny trpěla bolestmi břicha a dalšími neduhy, které si přes svátky přivodí řada lidí.

Krmení lachtanů

Kdo by ale chtěl obyvatele liberecké zoo obdarovat, může. Vítané je především krmení, jako sušené ovoce nebo oříšky. Tak jako po celý rok i na Vánoce ale platí přísný zákaz krmení. Proto přinesené dobroty nechte zvířatům nejlépe na pokladně, zkušení chovatelé jim dobroty podle potřeby doručí.

Na Štědrý den bude v liberecké zoo dobrovolné vstupné a na pokladny si od 19. do 24. prosince mohou zájemci přijít pro Betlémské světlo.

Spustit audio