Lipová alej na okraji Telče vás zavede k oboře s bílými daňky
Telč na Vysočině je známá hlavně díky zámku a náměstí s renezančním podloubím, které jsou zapsány i na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Telč ale zároveň leží v srdci Českomoravské vrchoviny, uprostřed krásné přírody. A na tu je možné narazit doslova pár kroků za zámeckou zdí.
Kousek od hlavního parkoviště ve Slavatovské ulici začíná alej jménem Lipky. Lípy tu rostou už od osmnáctého století, kdy byl v této oblasti zřízen park na počest hraběte Leopolda Podstatzkého-Lichtensteina. Alej je dlouhá skoro kilometr a půl. Hned na jejím začátku u pítka s výbornou vodou začíná i naučná stezka. Má celkem deset zastavení a je dlouhá pět kilometrů. Jejím tématem je příroda, ale i historie Telče.
U lesního družstva Borovná vcházíme do lesa a jdeme po příjemné pohodlné cestě. „Stezku je možné projet i na kole,“ upozorňuje Vladimír Švec z telčské radnice. Od třetího zastavení stezky je nádherný výhled na Telč a široké okolí. Je tu i turistické odpočívadlo. Text na ceduli přibližuje stručnou historii města. Míjíme hadí jezírko. „Další jezírko, na které ještě cestou narazíme, je jezírko lásky,“ říká Vladimír Švec.
V polovině trasy stojí na kopci kaple svatého Karla. Na tabuli si můžeme přečíst pověst o pádu hraběte Karla Jáchyma Slavaty do vlčí jámy. Vysvobodili ho z ní vanovští sedláci a jeho matka pak na tomto místě na počest jeho záchrany nechala vybudovat kapli. U kaple stojí altánek a je tu i ohniště, kde si turisté mohou opéci špekáčky.
Trasa pak pokračuje po lesní cestě a zastavení se věnují především přírodě a myslivosti. Kolem jezírka lásky pak dojdeme k asi největšímu lákadlu celé naučné stezky – oboře s bílými daňky. U ohrady jsou i schůdky s vyhlídkou.
Vycházku po naučné stezce usnadní brožurka s mapkou, popisky a fotografiemi, kterou si turisté mohou vyzvednout v informačním centru na telčském náměstí Zachariáše z Hradce.
Více informací najdete na www.telc.eu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Politici versus Bart Simpson. Česko vymýšlí, kam pošle miliardy na řešení dopravní chudoby
-
Český chovatel vyváží tisíce zvířat do tajemného zařízení v Indii. Úřady nemají jasno, co se s nimi děje
-
Chtějí se zbavit demokracie, nenávidí Katedrálu. Co přesně vadí stoupencům hnutí Dark Enlightenment?
-
Zmrazené platy soudců. Podle rozsudku z Ostravy jednala vláda v rozporu s evropským právem