Listopad a dušičky v Pojizeří
Pojizeří je etnograficky i geograficky velmi pestrá oblast, která leží v severovýchodních Čechách a sahá od podhůří Krkonoš (horní Pojizeří) na Turnovsko (střední Pojizeří) až k okolí Mnichova Hradiště a Mladé Boleslavi (dolní Pojizeří).
Najdeme v něm oblasti založené na podomácké výrobě i zemědělství, oblasti zaměřené na zpracování dřeva a velmi typické je i zpracování skla a drahých kamenů. Zajímavé je, že např. tradice zpracování granátů v Turnově a okolí nebyla dána ani tak jejich blízkými nalezišti jako spíš faktem, že v době pobělohorské se právě na Turnovsku usadili brusiči drahých kamenů, kteří byli v Praze už od dob Rudolfa II.
Navíc se v 18. století začala v Pojizeří manufakturním způsobem vyrábět skleněná kompozice. To všechno a navíc blízkost hranice s Německem a Polskem vytvořily z Pojizeří velmi zajímavý region s velmi dochovaným zvykoslovím.
A zvlášť měsíc listopad byl na nejrůznější tradice velmi pestrý – počínaje Dušičkami přes Kateřinské a Cecilské zábavy a konče svatoondřejskou lidovou magií a čarováním. Za tím vším se s etnoložkou Vladimírou Jakouběovou do Muzea Českého ráje v Turnově vypravila Markéta Ševčíková.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
![hurvinek.jpg hurvinek.jpg](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/4c83e43279b642121b870ce888c62be8.jpg?itok=5JPOJ2vm)
![](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/4247ad974925176a3765341e86733918.jpg?itok=ZPQ_6MMg)
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka