Lobkowiczové odpočívají v Netíně. Hrobka je veřejnosti přístupná jen jednou za rok
Na Vysočině, asi 10 kilometrů od Velkého Meziříčí leží obec Netín. Jako místo věčného odpočinku si ho před skoro 150 lety vybrali tehdejší majitelé velkomeziříčského zámku - Lobkowiczové. Na vršku nad kostelem nechali proto vystavět honosnou hrobku, která se stala jednou z dominant obce a dnes i oblíbeným cílem vycházek.
Hrobku v Netíně si Lobkowiczové postavili v roce 1870. „Hned po ukončení stavby byla vysazena lipová alej a postavena křížová cesta,“ říká starostka Netína Pavla Krejzlová. Právě spojení aleje, křížové cesty a hrobky vytváří nádherný harmonický celek. Oproti jiným křížovým cestám, kde čeká poutníka přinejmenším klikatá cesta se stoupáním, je ta netínská krátká a v mírném kopci. V podstatě už od brány je alejí vidět novogotická stavba hrobky.
Jednotlivá zastavení křížové cesty mají podobu malých jednoduchých kapliček s obrazy namalovanými na plechu. Starostka Pavla Krejzlová prozradila, že se obrazy brzy dočkají restaurace
Samotná hrobka má dvě podlaží. Kryptu, kde jsou uložené ostatky Lobkowiczů, Harrachů a Podstatzkých-Lichtenstein, a kapli Sedmibolestné Panny Marie. Poslední pochovanou v netínské hrobce je hraběnka Josefina Podstatzká, která zemřela v roce 2000. V prosinci 2016 zemřel hrabě František Podstatzký, ale jeho popel zatím v hrobce uložený není.
Hrobka je pro veřejnost uzavřená kromě jednoho jediného dne v roce. „V té kapli bývají jednou za rok mše. Letos se bude konat 15. září a určitě jste všichni zváni,“ říká starostka.
Na stromech kolem hrobky jsou umístěné obrázky svatých. Jde vesměs o patrony české země – je zde svatý Václav, Anežka, Zdislava, Prokop a další. „Obrázky tady nechal instalovat pan děkan Peňáz, aby se křesťané dozvěděli něco nového,“ vysvětluje Pavla Krejzlová. U hrobky se totiž konaly poutě prvních sobot. A dodnes tu po nich zůstala jakási naučná stezka s tématem českých svatých.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Jsme přesvědčeni, že na ně máme nárok.‘ Agrofert žaluje ministerstvo, stoplo mu dotace za 200 milionů
-
Spory gangů, změna identity. Boss ‚billboardové mafie‘ se v minulosti doznal k únosům
-
Drahé hodinky i přezdívka ‚bezdomovec‘. Ficův životní styl přiživuje nejasnosti ohledně jeho příjmů
-
Syrský lid teď nejvíce ze všeho potřebuje čas. Proces smíření potrvá dlouho, zdůrazňuje diplomat