Lom v Brlohu na Pardubicku vypráví příběh dvou moří a prvohorních trilobitů
Obec Brloh leží asi čtyři kilometry od Přelouče v Pardubickém kraji. Pojmenování dostala podle brlohů divoké zvěře, hlavně vlků. Dávno před vlky ovšem tuto krajinu obývali jiní živočichové – trilobiti.
Opuštěný lom je místo, kde se pomyslně střetávají dvě moře. Prvohorní, 450 milionů let staré, a potom o něco mladší z doby dinosaurů. Pravěká historie je dodnes vidět na skalách a balvanech.
Svoje tajemství začal lom vydávat před sedmdesáti lety. Geologové objevili řadu zkamenělin trilobitů a ramenonožců. Nálezy jsou dnes umístěny ve sbírkách Národního muzea v Praze. O něco později, v padesátých letech 20. století, začala v Pardubicích stavba Wonkova mostu a křemenec z Brlohu byl hlavním stavebním materiálem, který dělníci používali.
A pak se vlastně nedělo nic. Stavba skončila, lom začal pozvolna zarůstat a navíc se v něm kupil nepořádek a odpad. Na jeho dně skončilo 160 betonových panelů, které tam „dopravila“ povodeň.
Teprve předloni došlo ke změně. Postaral se o ni Národní geopark Železné hory s pomocí obce a Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Postupně se jim podařilo místu vrátit podobu, jakou mělo po ukončení těžby kamene.
V současné době je lom Brloh součástí unikátní geologické stezky, která mapuje celou historii planety Země.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Vondrášek: Loni prakticky nebyl týden bez incidentu na škole. Pachatel chce být ale často jen zajímavý
-
Dost bylo kolaboranta Fica, skandovali Slováci v ulicích. Jen v Bratislavě se sešlo na 60 tisíc lidí
-
Češi nejvíce věří Harrisové a Macronovi. V hodnocení zahraničních politiků dopadl nejhůře Putin
-
Muskovo gesto byl nacistický pozdrav. Ne jen hození srdce do davu, myslí si filozof jazyka Koblížek