Lovecký zámeček na Vlčím kopci býval útočištěm na pár týdnů v roce. V období lovů a honů
Lovecký zámeček stojící na Vlčím kopci nedaleko Kladerub nad Oslavou na Vysočině je ojedinělou historickou památkou. Zámeček, dříve zvaný také jako Heinrichslust (Jindřichovo zátiší) stojí uprostřed lesů na úpatí kopce, který se svažuje do kaňonovitého údolí, kterým protéká řeka Oslava.
Okolí Vlčího kopce je protkáno loveckými stezkami a k samotnému zámku se dostanete z Kladerub takzvanou Haugwitzovou alejí, kterou tvoří mohutné buky.
Zámek vystavěl v letech 1829 až 1830 význačný vídeňský architekt Josef Kornhäusel pro majitele nedalekého náměšťského panství Jindřicha Haugwitze. Jeho rodina zámeček plně využívala pouze dva až tři týdny v roce, zpravidla na přelomu září a října za účelem pořádání honů. V okolí bylo totiž několik obor, které bývaly plné zvěře.
Stráně kolem koryta řeky Oslavy jsou dodnes protkány loveckými stezkami takzvanými pirštejchy (z německého Bergsteig – horská stezka). Lovecký zámeček na Vlčím kopci byl s náměšťským zámkem propojený cestou zvanou Anna Strasse, což byla udržovaná stezka, po které se dalo projet i s malým kočárem.
A ještě jedna zajímavost se váže k loveckému zámku. Haugwitzové měli v Náměšti svoji vlastní kapelu složenou z kantorů a hudebně nadaného služebnictva. Jako kapelník zde působil také slezský skladatel Gotfried Riegel, který složil kantátu „Ode an Heinrichslust“ – tedy Ódu na Jindřichovo zátiší. Autorem textu byl prý sám majitel panství Jindřich Haugwitz.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Mezi hlavními oběťmi spywaru Paragon měli být i Češi, policie se případem nezabývá
-
Na voliče teď funguje spíš ‚antifiala‘. Vládní voliči jsou apatičtí a ti opoziční mobilizovaní, říká politolog
-
České hry jsou miliardový byznys. Kingdom Come 2 se postará o rekord, věří novinářka
-
Odmítají sloužit Putinovi. Dezertér musí jednat rychle, v Rusku je kriminálníkem, popisuje člen Jděte lesem