Máchova světnička v Litoměřicích představuje i možné podoby romantického básníka
Socha Karla Hynka Máchy stojí v Praze na Petříně, Máchovu ulici mají skoro všechna větší česká města, ale památníkem romantického básníka se mohou pochlubit jen dvě místa – Doksy a Litoměřice. U Doks je ostatně i Máchovo jezero, ke kterému básník umístil děj svého nejznámějšího díla – Máje. S Litoměřicemi je pak spjatý závěr jeho života a na zdejší památník se doptáte spíš jako na Máchovu světničku.
Máchova světnička je autentickým prostorem v budově vinárny Na Vikárce, která tam ostatně byla už za Máchova života. Sám básník si pochvaloval výhled do všech čtyř světových stran, což dnes už není možné. Část rozhledu zakryla pozdější okolní zástavba.
Litoměřice byly prvním městem, kde Mácha po studiích získal místo. Jako nadšený chodec oceňoval i okolní krajinu včetně kopce Radobýl. Odtud při jedné večerní vycházce uviděl požár stodol a okamžitě se rozběhl na pomoc. Bylo to v říjnu, bylo chladno a k nastydnutí se přidalo i to, že se napil znečištěné vody. Svoji roli jistě sehrálo i nervové vypětí. Plánoval svatbu s Lori, obával se o život novorozeného synka Ludvíka a protože v Litoměřicích začínal pobyt v nuzných poměrech, byl celkově oslabený. 6. listopadu 1836 nemoci podlehl.
Nedožil se tak ani svých 26. narozenin v den 16. listopadu. Byl pochován na litoměřickém hřbitově, kde pak odpočíval skoro 102 let, do roku 1938, kdy čeští vlastenci z obavy před fašistickým záborem území převezli Máchovy ostatky do Prahy. Dnes můžete jeho hrob navštívit na Vyšehradě.
V Máchově světničce najdete spoustu informací. Dnes už jen málokdo ví, že jeho původní jméno znělo Ignác Mácha. Karla Hynka si vybral z vlasteneckého nadšení. Návštěvníci v expozici uvidí i dvě Máchovy busty, jednu s vousy a jednu bez vousů. Obě vytvořil akademický sochař Milan Knobloch na základě dochované lebky, jejíž sádrový odlitek je také součástí expozice. Stejně jako různá vydání Máje nebo ukázky literatury věnované Máchovi.
K zajímavým exponátům patří replika pláště, o kterém se i sám Mácha zmiňuje, „kterak si ho ušíti a rudou látkou podšíti nechal“. Snad podle vzoru plášťů italských revolucionářů karbonářů a budil s ním v Praze značnou pozornost. Jeho dílo si zaslouží naši pozornost dodnes.
Máchovu světničku v Litoměřicích můžete navštívit od úterý do pátku od 10:30, v sobotu a v neděli od 10:30 a od 14:30 hodin. Telefonní číslo pro objednání prohlídky je 775 868 539 od úterý do neděle v době od 10 do 15 hodin.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.