Malé, ale romantické. Ondřejovské vodopády nad Střelou potěší milovníky přírody

13. říjen 2017
Česko – země neznámá

Ondřejovské vodopády v západních Čechách jsou sice malé, ale o to kouzelnější. Nad sebou je tvoří hned několik vodopádů, které spolu s okolními kapradinami a mechy nabízejí idylickou podívanou pro všechny milovníky přírody. Vodopády se ukrývají jen pár kroků od zelené turistické trasy, která vede podél břehu řeky Střely na severu Plzeňska.

Po zelené značce vedoucí klikatým údolím Střely si můžete naplánovat výlet na celý den.
Navštívit můžete historická města Plasy a Rabštejn nad Střelou, která stezka spojuje.
Ondřejovské vodopády se nacházejí přibližně v polovině trasy asi 200 metrů od pravého břehu řeky po jejím toku.

Po pár krocích od Střely podél Ondřejovského potůčku se před vámi najednou otevře krásná přírodní scenérie. Věčný souboj živého s neživým, který tady tisíce let svádí vodní živel s tvrdou horninou. Kouzlo místa navíc umocňuje hustý smíšený les kolem.

Voda pozvolna padá po skalních převisech. Divokou atmosféru navozují volně popadané balvany kolem. Jde o takzvaný starohorní fylit. Podle odborníků na vodopády je právě tento typ horniny pro přirozenou tvorbu vodopádů ideální.

A jak se k Ondřejovským vodopádům dostat? Nejkratší cesta k nim vede z obce Ondřejov. I proto se vodopády jmenují právě Ondřejovské. Na kraji obce projdete po polní cestě chatovou oblastí až ke Střele a tam už se budete držet zelené turistické trasy na pravém břehu řeky. Po necelém kilometru dojdete k přítoku potoka zprava a pak už je to jen pár kroků k vodopádům.

Starohorná fylit je ideální pro tvorbu vodopádů

Vývařiště, které se po povodních v posledních letech pod jedním z vodopádů vytvořilo, přímo láká ke koupání. Teď na podzim už ale byla voda opravdu ledová, takže jsme to raději ani nezkoušeli. Na závěr dobrá zpráva pro milovníky geocachingu. I tady je ukrytá schránka.

autor: Pavel Halla
Spustit audio