Malovaný dům byl v Třebíči postaven z lásky. Obchodu se v něm ale nedařilo

7. leden 2016
Lovecké výjevy, lev, psi, postavy oblečené podle módy konce 16. století

Renesančních domů se sgrafitovou omítkou bychom po celém Česku našli desítky, možná stovky. Ale ten v Třebíči na Vysočině, kterému se říká Františkovský nebo také Malovaný, provází navíc příběh o velké lásce.

V 16. století vyjel se svým otcem za obchody italský kupec Francesco Calligardi. Cesty ho zavedly až do Třebíče. Zamiloval se tam, usadil a na náměstí nechal vystavět přepychový a nádherný dům v renesančním stylu se sgrafitovou výzdobou. Ten můžeme na tamním Karlově náměstí obdivovat dodnes.

V domě si Francesco Calligardi zřídil krámek s koloniálním zbožím. Povídalo se, že láska v něm sice kvetla, ale obchodům se nedařilo. Nejspíš právě proto, že byl postavený z lásky.

A dokonce ani následní majitelé nebyli o nic úspěšnější. Měli postupně větší a větší dluhy a jejich krach se odrazil i na stavu Františkovského domu. Zabílili tedy renesanční zdobnou fasádu vápnem a kdysi výstavní dům se na několik století proměnil v nenápadnou budovu na náměstí.

Sgrafitovou výzdobu odkryl až gymnaziální profesor

Lidé zapomněli, jak kdysi Malovaný dům vypadal, a tak všechny překvapilo, když se začátkem 20. století odkryla původní renesanční fasáda. Mohl za to gymnaziální profesor kreslení Josef Kozlanský. Díky němu můžeme i dnes obdivovat lovecké výjevy, muže v krojích, které se nosily v 16. století, i postavy světic. Dnes slouží Františkovský dům na Karlově náměstí jako galerie, v horním patře je obřadní síň.

Takzvaný Černý dům na opačné straně náměstí - na něm jsou vymalované také ctnosti

Františkovský dům ale není jediným malovaným domem v centru Třebíče. V Haaskově ulici, která vede od Malovaného domu k městské věži, stojí další dům s figurami na fasádě. A je na něm staročesky napsáno i několik citátů.

Přímo na Karlově náměstí stojí ještě jeden renesanční, takzvaný Černý dům. Je stejně jako Františkovský dům zdobený figurami a ornamenty. Černý se mu říká proto, že ve výzdobě převládá černá barva.

Třebíč zachvátilo v 18. a 19. století několik velkých požárů. A právě po nich došlo na náměstí ke stavebním úpravám domů. Zdobné štíty byly strženy a zůstaly jen strohé fasády. O to cennější jsou Malovaný a Černý dům, které i dnešním turistům připomínají zdobný styl české renesance.

Spustit audio
autor: Petra Emmerová