Malý kostel s velkou věží. Tuto raritu nabízí historické jádro Frýdku-Místku
Kostel svatého Jana Křtitele ve Frýdku-Místku je poměrně nenápadný. Krčí se mezi domy na okraji historického jádra. Jeden z nejstarších kostelů ve městě je nevelký, stylově různorodý a podivně vrostlý do okolní zástavby. Zato jeho věž se hrdě tyčí do výšky a v průběhu letní sezóny láká zájemce k výstupu.
Věž měří 72 metrů. Je postavená z červených cihel a zhruba uprostřed, v úrovni střech okolních domů, má z nepochopitelných důvodů dveře. Lidé se často přou o to, proč tam jsou. Vítězí tipy, že tam kdysi vedl můstek spojující věž se zámkem, či že si dveře nechali ve věži postavit potenciální zájemci o ukončení života. Nic z toho není pravda.
Při poslední přestavbě věže v 19. století, kdy získala novogotický vzhled, je tam zabudovali stavitelé z prostého důvodu. V této úrovni se totiž nacházejí zvony a díky zmíněným dveřím jimi lze pohodlně manipulovat. Však to také vyzkoušeli hned v průběhu 1. světové války, kdy byly původní zvony zrekvírovány pro válečné účely a hned v roce 1918 nahrazeny novými, litinovými.
Frýdeckomístecká věž byla dlouhé roky nepřístupná. Až díky několika nadšencům, kteří ve farnosti sloužili civilní vojenskou službu, se věci daly do pohybu. Postupně se začaly opravovat schody, ve vrchní části se postavily nové, železné.
Vznikla také stálá expozice o historii farního kostela sv. Jana Křtitele a o dalších významných církevních stavbách ve městě. Jedno z pater věže je upraveno jako malý sál sloužící pro výstavy či komorní koncerty a divadelní představení.
Zpočátku byla věž přístupná pouze při zvláštních příležitostech, jako byly Noci kostelů či festival Svatý Jan Session. Místní i turisté si však výstup na věž oblíbili natolik, že je nyní otevřena od května do září vždy od pátku do neděle, a to od 14 do 18 hodin, v sobotu navíc i od 9 do 13 hodin.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Policie kroužila kolem Fica. ‚Vláda tvrdí, že to je jak v 50. letech. Není,‘ kritizuje exministryně
-
‚Koukáme na něj jako na blázna s mocí.‘ Protesty by mohly urychlit odvolání jihokorejského prezidenta
-
Policie v Plzni evakuovala na 1000 lidí. Stále není potvrzená střelba na Západočeské univerzitě
-
V Londýně začal soud se skupinou Bulharů. Špehovali ukrajinské vojáky pro Rusko