Malý velký zázrak jménem celer

16. leden 2020

Celerová bulva je přímo napěchovaná prospěšnými látkami – vitamíny i minerály. Celer podporuje činnost žlučníku, snižuje hladinu cholesterolu, pomáhá odstraňovat z těla škodliviny a dokonce zvyšuje plodnost a sexuální apetýt.

Celer má dlouhou vegetační dobu, vysévat by se měl proto už v únoru. Pěstování sadby je náročné na vhodné tepelné i světelné podmínky a pro malopěstitele je pohodlnější a spolehlivější koupit sadbu. S vysazováním nepospícháme, celer je háklivý na přízemní mrazíky, takže sázíme opravdu raději až po „zmrzlých“, tedy zhruba v polovině května. A pozor, nesmíme utopit vegetační srdíčko.

Celer je typickou plodinou první trati, to znamená, že ho vysazujeme do půdy na podzim vyhnojené organickým hnojivem, uleželým kompostem nebo zarytým chlévským hnojem. Půda by měla být dobře zalitá, ostatně na doplňkovou zálivku celer čeká po celou vegetační dobu, nestačí mu jen déšť, zvláště v posledních suchých letech.

Sadba řapíkatého celeru

Sklizeň

Bulva narůstá nejvíc v závěrečné fázi vegetace, necháme jí tedy čas. Sklízíme opatrně, aby se bulva nepoškodila, jen rukou lehce očistíme a uložíme do navlhčeného písku v chladu.

Celer řapíkatý

Stejné zásady platí i pro řapíkatý celer, jen se nedá uskladňovat přes zimu. V lednici očištěné řapíky ale nějakou dobu vydrží a můžeme je i zamrazit.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.