Manželé Novákovi: Mirku si Mirek vyhlédl u rybníka. Měl dávno po vojně, ale jí bylo teprve šestnáct
Jejich příběh se začal psát už před 60 lety. V den jejich seznámení pálilo slunce. Rozproudilo mu krev v žilách, zažehlo touhu a on věděl, že o ni bude bojovat.
Miroslavě je 76 let, Miroslavovi 84 let. Poznali se před 60 lety v Přívratu u České Třebové. Bylo léto 1964. Miroslav už měl dávno po vojně, bylo mu necelých 25 let. Pocházel ze Sloupnice, ale protože tam nebyla žádná možnost se vykoupat, zastavoval se s kamarády cestou z práce u rybníka v nedalekém Přívratu.
„Byla tam spousta děvčat a nejlépe se poznávají v plavkách,“ usmívá se Miroslav. „Prostě mě okouknul. Ale chodit jsme spolu začali až později v zimě, v únoru, kdy jsme se potkali na plese. Tam to nějak začalo. Líbilo se mi, že to nebyl hloupej kluk jako ti šestnáctiletí. Už měl navíc motorku, tak jsme si všude dojeli. A měl práci,“ pochvalovala si Miroslava.
Nebylo kam spěchat
Oba se těšili na každé setkání. Chodili spolu rok a půl a už pomalu chtěli společně bydlet. Pociťovali, že je čas svůj vztah ztvrdit i před Bohem a založit rodinu.
„První s nápadem na svatbu přišel Mirek. Blížila se zima a už jsme chtěli být pořád spolu. Mojí mamince se Mirek moc líbil, protože na rozdíl od našeho táty nechodil do hospody.“ A tak se chystala veselka.
VIZITKA
Datum svatby: 24. září 1966
Kde: na úřadě, a poté v kostele v České Třebové. „Jsem věřící. Kdo chtěl, tak přišel. Tenkrát ten, kdo se ženil v kostele, byl pomalu třídní nepřítel. Pro mě to bylo hezčí v kostele než na strohém úřadě,“ vzpomíná Miroslav.
Svatební kytice: bílé karafiáty
Děti: 3, nyní 2
Po svatbě žili nejdříve u rodičů Miroslava ve Sloupnici, později si začali upravovat starý dům v Přívratu.
Na děti nespěchali. Syn Daniel se narodil dva roky po svatbě. „To byl začátek. Po třech letech přišla dcera Miroslava a poslední, syn Radek, po dalších třech letech. Ten už se narodil v Přívratu,“ hlásí hrdě Miroslav.
S prvním porodem si však Miroslava užila své. „Byl komplikovanější a trval strašně dlouho. Dítě bylo přidušený, vůbec neplakal. Druhý den mi řekli, že kdyby nebyla taková pomoc, tak jsme o Danka přišli,“ nerada vzpomíná Miroslava.
Dceři zjistili leukémii, dnes by možná žila
Nebylo to ale naposledy, kdy se Miroslavě i Miroslavovi sevřelo srdce obavou. Jejich dcera začala mít potíže s dýcháním, nejevilo se to však jako něco zásadního. „Dcera občas nemohla udýchat tátovo tempo, když jsme někam šli,“ uvědomovali si zpětně. „Pak omdlela ve škole na schodech. Odvezli ji do nemocnice, kde zjistili, že má leukémii. Trvalo to rok a půl, nakonec zemřela. Je to hrozná ztráta…,“ vypráví se slzami Miroslava.
„To bylo nejhorší období. Čerstvě vystudovaná, 19 let… Na vyšetření v Bratislavě zjistili, že její bratr měl úplně totožnou kostní dřeň, ale tenkrát to doba nepodporovala a doktoři nechtěli riskovat. Dnes by to asi dopadlo jinak...,“ myslí si Miroslav.
Nemodlete se pro lehčí život, modlete se pro sílu, díky které vydržíte těžký život.
Bruce Lee
Dcera Miroslava zemřela v roce 1990. Následující rok se jim narodil vnuk ze strany syna Daniela. „I díky tomuhle jsme se z toho trochu dostali,“ říká Miroslava. „Ale musíte jít dál, chodit do práce a nějak existovat. Byli jsme rádi, že se máme. A dnes, ta nejmladší vnučka, to je její obtisk. Podobou, inteligencí a taky k nám hodně tíhne.“
Láska tehdy a dnes
Miroslava a Miroslav Novákovi si jeden bez druhého nedokážou život představit. Radují se ze života a z vnoučat. „Vždycky se strašně těším, jak k nám vnoučata letí přes celou zahradu a volají ‚babičkooo‘,“ popisuje Miroslava.
„Akorát mě mrzí, že už špatně chodím. Ale mám kolo, tak jezdím na kole. O muže se bojím. Ten kdo umře dřív, ten vyhraje, protože pak jste tady sám, a to je špatný. Jednak by si člověk neměl s kým promluvit, druhak i finančně je to horší.“
Miroslav se odchodu zatím nebojí. „Říkám si, že každej den je dobrej. A jsem rád, že jsem se takovýho věku dožil. S Mirkou prožíváme lásku každý den. Je to div, že si mě vybrala, tenkrát jsem pro ni byl vlastně starej chlap,“ ohlíží se Miroslav. „Měli jsme spolu hezký život. Pocitově je to stejný, akorát to tak asi už nevnímáme. Ale každý rok nám na výročí nechávám v rádiu zahrát.“
„Já bych mu chtěla poděkovat, že na mě byl celej život hodnej, vycházeli jsme si vstříc, pomáhal, nepil, dokonce tenkrát přestal i kouřit. A je slušnej, nikdy neměl rád dvojsmyslný řeči. Mám ho moc ráda,“ dodává a věnuje mu polibek.
Jaký sen má ještě Miroslava? Jaké na sebe prozradili zlozvyky? Pamatují si, co dostali jako první svatební dar? Poslechněte si, jak v manželském testu uspěl další pár v pořadu Zlatá láska.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.