Maryčka Magdónová z Bezručovy básně prý odpočívá na hřbitově na Pražmě
V letech 1891 až 1893 pobýval básník Petr Bezruč ve Frýdku-Místku. Ví se o něm, že jeho oblíbeným místem byly hospůdky. V jedné z nich ho obsluhovala krásná Maryčka Sagonová, manželka hospodského, který byl alkoholik a svou ženu neustále trápil. Petr Bezruč ji údajně platonicky miloval.
Na svých procházkách po beskydských kopcích si v hospůdce pod Bílým Křížem vyslechl vyprávění místních horalů o jisté Maryčce Magdónové, která spáchala sebevraždu skokem do řeky poté, co ji hajný přivedl na Frýdecký zámek k výslechu, protože sbírala v lese dřevo na otop.
Podle osmdesáti osmi letého Viléma Vlka z Palkovic, jednoho z posledních žijících bezručologů, se právě osudy těchto dvou Maryček staly podkladem pro vznik Bezručovy básně Maryčka Magdónová, kde básník popisuje těžký úděl chudých obyvatel tohoto Bohem zapomenutého, ale krásného kraje.
Popisuje ho na osudu dívky, která přišla o rodiče a musela se postarat o své sourozence. Nešťastný a tragický příběh chudého děvčete z hor, kterou nakonec osud přiměl skočit ze skal podél břehů do divoké vody řeky Ostravice, je obecně znám.
Pomník básníkovy fiktivní postavy stojí u ohradní zdi hřbitůvku na Starých Hamrech, aby symbolicky připomínal, že právě tam byli pochováváni sebevrazi. Pomník nechal u ostravského akademického sochaře Augustina Handzela zhotovit starohamerský oddíl Sokolů. Odhalen byl 14. srpna 1933 a zároveň připomenuty 65. narozeniny „slezského barda“ Petra Bezruče.
Maryčka Magdónová zde však nikdy nežila a hrob tam také nemá. Pravá Maryčka Magdónová žila před tragickou událostí roku 1891 na Pražmě. Jestli je na místním hřbitově, který dnes nese její jméno, také její hrob, zatím nevíme. Ve farních knihách není zmínka o sebevraždě, ale o žaludeční nemoci, na kterou Maryčka údajně zemřela v listopadu 1891.
Pokud by byla sebevražedkyně, pak by byl její hrob až někde za zdí hřbitova. Pokud chceme věřit farním knihám v Pražmě, pak se podařilo Maryčku pohřbít na hřbitově, a tak s konečnou verzí o žaludeční nemoci, tedy tyfu, obejít tehdejší předpisy. Tak to alespoň vypráví Vilém Vlk z Palkovic.
Zvláštní ale je, že na mnohých internetových turistických stránkách se dočtete, že na hřbitově na Pražmě je hrob Maryčky Magdónové. Není to však ověřená skutečnost. On tam sice podle všeho je, ale nikdo neví kde.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Ze světa lesních samot
Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
OVĚŘOVNA: Chyba ve vysílání, ne záměrná dezinformace. Jak došlo k záměně fotografie v ČT?
-
Rodinný klan přivedl Srí Lanku na pokraj krachu. Chybí potraviny i benzin, zemí zmítá násilí
-
V Rakousku mají do tří let jezdit pouze taxíky na elektřinu. Ve Vídni je jich zatím jedno procento
-
ONLINE: Ruský Gazprom přerušil dodávky plynu do Finska. Země se spolehne na plynovod Balticconnector