Masožravým rostlinám i vzácným živočichům se daří v rašeliništi Černého rybníka
Hamr na Jezeře na severu Čech je místo vyhledávané turisty, kteří sem nejčastěji jezdí k vodě nebo na novou in-line stezku. Při procházce nebo projížďce krajinou by ale rozhodně neměli vynechat návštěvu rašeliniště Černého rybníka. Na jeho existenci upozorňuje informační tabule na vyznačené turistické trase.
Od roku 1996 je rybník i přechodové rašeliniště přírodní památkou, neboť se zde vyskytuje mnoho chráněných rostlin i živočichů. Základem je samozřejmě rašeliník. „Především odumíráním rašeliníku, který se hromadí nad sebou, vznikají vrstvy rašeliny,“ vysvětluje Dominik Rubáš, geolog Geoparku Ralsko. Kromě rašeliníku se tu vyskytuje také třeba suchopýr, známý svými bílými chomáčky, a najdeme tu i některé masožravé rostliny – rosnatku okrouhrolistou či bublinatku vícekvětou.
Kvůli zpevnění hráze byl Černý rybník před nedávnem vypuštěn, přitom to nijak neohrozilo zdejší lekníny bělostné. Rostliny sice neměly dostatečný přísun vody přibližně rok, přesto se dokázaly vzpamatovat, a krásné bílé květy lze na hladině znovu obdivovat.
Rašeliniště Černého rybníka je domovem i celé řady chráněných živočichů. Žije tu například zmije obecná, ještěrka živorodá nebo šídlo královské.
Rašeliniště vznikají v severních Čechách zvláště v horských oblastech, velké množství se jich nachází například v Jizerských horách. V nižších nadmořských výškách, do 350 metrů nad mořem, se tvoří méně. O to víc je rašeliniště Černého rybníka u Hamru na Jezeře vzácné. „Tady asi nejblíž takové hodně vzácné rašeliniště je u Máchova jezera – národní přírodní památka Swamp,“ říká Dominik Rubáš.
Místní stezka nabízí i další zajímavá místa. Jsou odsud vidět kupříkladu Jelení vrchy, Široký kámen a vystoupat můžete i na vrch Stoh, kde se nacházejí zbytky skalního hradu Stohánek, u kterého jsme se s naším pořadem také nedávno byli podívat.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Celé to bylo bílé, obalené sněhem.‘ Mrazy dělají problém čidlům nového drážního zabezpečovače
-
‚Informace mi dává plukovník Shakespeare.‘ Slovenští herci ironicky reagují na slova Šimkovičové
-
Analytik: Čínský chatovací robot DeepSeek překvapil podobně jako Sputnik. Obezřetnost je namístě
-
‚Pro účely náhrady škody.‘ Žalobci v kauze dotačního podvodu zajistili firmu bývalého šéfa tenistů Kaderky