Měla by mít fenka aspoň jednou štěňata? Zeptali jsme se veterinářky

10. listopad 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Pes, štěně, štěňata

Máte doma mladou fenku a přemýšlíte, jestli jí dopřát aspoň jednou štěňata? Někteří odborníci říkají, že je to dobré pro její zdraví. Jiní jsou v tomto ohledu skeptičtí. Zeptali jsme se na názor pardubické veterinární lékařky Lídy Růžkové.

„Není na to jednoduchá odpověď. Nemohu říct, že pokud má fenka jednou štěňata, v budoucnu ji minou onemocnění jako je zánět dělohy nebo výskyt novotvaru na mléčné žláze. Toto neplatí,“ vysvětluje veterinární lékařka Růžková. Pokud se ale rozhodnete nechat fenu zabřeznout, nemělo by to být ani příliš brzy, ani moc pozdě.

Kdy nechat zabřeznout fenku?

Ideální je podle veterinářky Růžkové doba mezi dvěma a půl až třemi a půl lety feny. Čtvrtý a pátý rok už je hraniční. Čím je fena starší, tím více se vyskytují problémy s porodem, který končí císařským řezem.

Chovatelka a veterinářka Lída Růžková se svou střední kníračkou Elsou a jejími potomky

Během gravidity by měla fenka absolvovat ultrazvuk v době po 23. dnu od spojení rodičů. Ultrazvukové vyšetření těhotenství buď potvrdí, nebo vyvrátí. Dá se také už poměrně přesně stanovit počet plodů. Porod nastává zhruba po dvou měsících od spojení. Ale není to přesně dané. Může to být v rozmezí od 58. do 68. dne od spojení rodičů.

S kastrací nečekejte dlouho

Pokud se rozhodnete pro kastraci fenky, neváhejte příliš dlouho. Podle veterinární lékařky Lídy Růžkové je ideální čas pro zákrok před prvním háráním nebo nejpozději mezi prvním a druhým háráním. Je to proto, aby se předešlo pozdějším zdravotním komplikacím.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.