Mělník, víno a Jarošovci

30. listopad 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Cimbál připravený pro Marcela Commendanta
0:00
/
0:00

Do historického staročeského sídla na soutoku - do Mělníka - má smysl vyjet nejen kvůli vinobraní. Mimořádně dobře se tam díky Jarošovcům daří i folklóru.

Starobylé sídlo Slovanů, rodiště svaté Ludmily i královské věnné město, kam přivezl Karel IV. víno z Burgund a Champagne - to vše je Mělník. V minulých staletích bohaté polabské město, v němž se dařilo nejen vínu a vinařům, ale i pivovarníkům a košíkářům. Lidové tradice Mělníka a okolí už 70 let uchovává soubor Jarošovci. A právě za nimi se do Mělníka vypravila Markéta Ševčíková.

autoři: Markéta Ševčíková , mrk
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.