Měnínskou bránu v centru Brna obsadily staré panenky, stavebnice a pískoviště
Měnínská brána na dolním konci brněnské Orlí ulice je jediným dochovaným dobovým východem z města. Dnes slouží historická budova jako sídlo Muzea hraček. To tvoří exponáty ze sbírky Milady Kollárové.
„Poloha muzea je sice úžasná, protože stojí v centru města, ale prostory jsou malé. Proto je tu asi jen třetina mé sbírky. Vesměs jde o exponáty od konce 19. století do 70. let 20. století,“ uvedla sběratelka. Expozici najdou návštěvníci ve dvou patrech brány.
První patro je věnované spíše hračkám pro holčičky, druhé patří hračkám, které zaujmou hlavně chlapce. Některé typy hraček se samozřejmě objevují v obou sekcích, například plyšoví medvídci, loutková divadla anebo deskové hry.
„Sbírám i deskové hry, je tady například krásná hra Poznej svou vlast z roku 1934. Je na ní ještě i Podkarpatská Rus jako součást Československa. Je vidět, že tenkrát si lidé více hráli a zároveň se při tom vzdělávali,“ popisuje Kollárová.
Součástí muzea je i skutečné pískoviště s autentickými bábovkami a kbelíčky. Děti si v něm ale hrát nemohou, i když to některé z malých návštěvníků hodně láká a snaží se překonat zábranu v podobě zábradlí.
V prvním patře zasvěceném dívčím hračkám převládají panenky a svět kolem nich, hlavně pokojíčky a domečky. „Máme tady i celý miniaturizovaný koloniál z roku 1905, je v něm i prodavačka a zákaznice s pejskem,“ pochlubila se sběratelka.
Nejčastějšími návštěvníky muzea jsou děti, těmi opravdu nadšenými jsou ale dospělí. „A čím jsou lidé starší, tím víc se rozplývají. Často si tady doslova najdou svoje hračky a říkají, že přesně takové měli anebo takové v dětství chtěli,“ všimla si Milada Kollárová.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Ukrajinští dobrovolníci zachraňují lidi z Vuhledaru. Mnozí zůstávají kvůli svým domácím mazlíčkům
-
‚Němci nás ignorují a zneužili svůj zákon.‘ U hranic mají vyrůst větrné elektrárny, místním se ale nelíbí
-
‚Kdo se neevakuuje, ten zemře.‘ Florida se chystá na hurikán Milton, udeřit má v noci na čtvrtek
-
Baker, Hassabis a Jumper. Trojice vědců získala Nobelovu cenu za chemii díky výzkumu proteinů