Městské muzeum v Mimoni připomíná, že S čerty nejsou žerty. Výstava zabírá dvě patra

28. prosinec 2017
Česko – země neznámá
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Na půdě není jen peklo, ale i další krásné kostýmy

„Je to rebel! Kam čert nemůže, tam nastrčí bábu. Máchale, spadlo ti to! Asi vítr.“ Zřejmě jen málokdo nezná hlášky z jedné z nejznámějších pohádek S čerty nejsou žerty. Natáčela se v roce 1984 i na mnoha místech Libereckého kraje. A právě do Městského muzea v Mimoni se teď z barrandovských ateliérů přesunuly kostýmy a filmové dekorace, které si v pohádce skutečně zahrály.

Výstava zabrala dvě muzejní patra. V prvním se nachází světnice z chalupy Petra Máchala a také zámecká komnata. K vidění jsou na dvě desítky kostýmů, většinou dochovaných originálů. Ve světnici najdete kostýmy Doroty Máchalové a lakomého pana správce, který si s mlynářkou náramně rozumí. V zámecké komnatě mají kromě kostýmů sloužících a knížete také šaty princezen Adélky a Angelíny.

Sněhobílé princeznovské šaty budete ale hledat marně. „I mě zajímalo, proč ty šaty nejsou bílé, a dozvěděla jsem se, že kvůli kameře jsou ve skutečnosti šedé,“ vysvětluje Helena Jakešová, vedoucí odboru kultury mimoňské radnice.

Výstava ukazuje také pracovní dokumenty filmu vzniklého na motivy pohádky Boženy Němcové. Od možného obsazení rolí až po výběr natáčecích lokací. Těch bylo v Libereckém kraji několik. Třeba Pekelná ředitelna se natáčela na nedalekém hradu Sloup, peklo v Pekelných dolech a další natáčecí místa byla v Českém ráji.

Na výstavě S čerty nejsou žerty musí být samosebou peklo. Do něj se ale nejde dolů, do sklepení, ale na půdu. Ovšem i tam to vypadá pekelně. Nechybí plášť pekelného knížete Lucifera, kterého hrál Karel Heřmánek, nebo létací křídla Václava Upíra Krejčího. A samozřejmě pekelné řetězy, kotle nebo váha, která klesla k zemi pod tíhou hříchů Doroty Máchalové. Své místo na půdě má kostým Petra Máchala (Vladimír Dlouhý) a Kaprála (Petr Nárožný), mezi nimiž je dřevěná hranice nazvaná „Máchale, spadlo ti to“.

Výstavu S čerty nejsou žerty doplnily výtvarné práce dětí z mimoňských škol. Nejlepší třída se podívá do barrandovských ateliérů. Na pohádkovou výstavu můžete do Mimoně zavítat do 14. ledna denně mimo pondělí a Silvestra.

Mimoňské muzeum se vrátilo do špitálu z konce 17. století

Historie mimoňského muzea je mnohem kratší než historie budovy, ve které sídlí. Bývalý špitál vznikl už roku 1679. Fungoval z různých nadačních příspěvků, ať od vrchnosti, anebo zámožných občanů. Po ničivém požáru města v roce 1806, který postihl i kostel sv. Petra a Pavla, našli ve špitále zázemí duchovní. Probíhalo zde vyučování, konaly se bohoslužby a dočasně tu byly uloženy relikvie z kostela.

O mimoňskou výstavu se zasloužila především Helena Jakešová

Muzeum v bývalém špitále vzniklo poprvé po roce 1930. Po druhé světové válce bylo ale zrušeno a exponáty odvezeny do muzea v České Lípě. V letech 1964 až 1992 se v budově nacházela městská knihovna. Nová historie muzea se píše od roku 2009, kdy se podařilo získat z česko-polského projektu dotaci na rozsáhlou rekonstrukci, která zahrnovala archeologický průzkum.

V přízemí Městského muzea v Mimoni mají své místo stálé expozice zaměřené na historii a přírodu Mimoně a okolí. Historická část zahrnuje období od vzniku osídlení města do roku 1948. Přírodovědnou část tvoří expozice obratlovců a bezobratlých. V budově bývalého špitálu našlo místo i Informační centrum Mimoně. Exteriér doplňuje socha sv. Jana Nepomuckého a bylinná zahrada.

Spustit audio