Milan Berky: Jsem amatérský umělec kreslící srdcem

7. srpen 2020

Výstava obrazů Milana Berkyho je od loňského roku k vidění na městském úřadě v Lučenci. Město tímto způsobem poskytuje talentovaným umělcům prostory pro stálou expozici.

Milan Berky začal kreslit, když po téměř 35 letech přišel o práci strojvedoucího. Jako nezaměstnaný měl spoustu volného času. V roce 2015 se proto začal věnovat tomu, co ho bavilo už od dětství – kreslení. Nemaluje však krajiny, ani různé scenérie:

Milan Berky

„Většinou se věnuji portrétům. Líbí se mi, jak se postupně zdokonaluji. Pokud porovnám ranější obrazy s dnešními, je mezi nimi podstatný rozdíl.”

59letého Roma kreslení nesmírně naplňuje, dodává mu smysl života. Maluje tužkou a do každé kresby se pokouší vdechnout život. Při prvním pohledu na jeho obrazy máte dojem, že se díváte na fotografie. Do detailu vykreslená tvář a lesk v očích.

„Některé inspirace jsou z internetu, slavné osobnosti, herci, pak tu ale mám i kolegy umělce, kamarády. Vyfotil jsem si je na výstavách v Českých Budějovicích nebo v Praze.”

Výstava Kreslení srdcem v prostorách Městského úřadu v Lučenci obsahuje okolo 90 portrétů, z čehož je 30 nových. Kurátorka výstavy Alena Horváthová:

„Jeho práce nás oslovila. Jelikož má málo prostředků na to, aby mohl tvořit, chtěli jsme ho podpořit a pomoci mu, aby mohl zase něco pěkného nakreslit.”

Milan Berky s portrétem Zuzany Čaputové

Výstava vznikla i díky pomoci projektu Sdružení za integraci Romů na Slovensku a je podpořena z Fondu kultury národnostních menšin.

„Vidíme tu portréty známých osobností Slovenska, politiky, atd. Autor ale rád maluje i starce, děti, aj. V poslední době ho oslovují lidé přes internet.”

Kromě Slovenska a České republiky proběhly výstavy v Německu a v Rakousku. Berky tužkou například zvěčnil herce Harrisona Forda, Michaela Douglase, Nicole Kidman, slovenského cyklistu Petera Sagana či slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou.

„Pokud bude příležitost, rád bych jí obraz věnoval.”

V budoucnosti by se rád představil na dalších výstavách doma i v zahraničí. Milan Berky založil internetovou skupinu malby pod názvem Kreslení srdcem, která už má skoro 4 tisíce členů. Prodejem a dražbou obrazů v rámci projektu Heart, kterého je autorem, podporuje léčbu onkologicky nemocných dětí. Projekt podpořili jeho přátelé, dárci z domova i ze zahraničí.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...