Milan Berky: Jsem amatérský umělec kreslící srdcem

7. srpen 2020

Výstava obrazů Milana Berkyho je od loňského roku k vidění na městském úřadě v Lučenci. Město tímto způsobem poskytuje talentovaným umělcům prostory pro stálou expozici.

Milan Berky začal kreslit, když po téměř 35 letech přišel o práci strojvedoucího. Jako nezaměstnaný měl spoustu volného času. V roce 2015 se proto začal věnovat tomu, co ho bavilo už od dětství – kreslení. Nemaluje však krajiny, ani různé scenérie:

Milan Berky

„Většinou se věnuji portrétům. Líbí se mi, jak se postupně zdokonaluji. Pokud porovnám ranější obrazy s dnešními, je mezi nimi podstatný rozdíl.”

59letého Roma kreslení nesmírně naplňuje, dodává mu smysl života. Maluje tužkou a do každé kresby se pokouší vdechnout život. Při prvním pohledu na jeho obrazy máte dojem, že se díváte na fotografie. Do detailu vykreslená tvář a lesk v očích.

„Některé inspirace jsou z internetu, slavné osobnosti, herci, pak tu ale mám i kolegy umělce, kamarády. Vyfotil jsem si je na výstavách v Českých Budějovicích nebo v Praze.”

Výstava Kreslení srdcem v prostorách Městského úřadu v Lučenci obsahuje okolo 90 portrétů, z čehož je 30 nových. Kurátorka výstavy Alena Horváthová:

„Jeho práce nás oslovila. Jelikož má málo prostředků na to, aby mohl tvořit, chtěli jsme ho podpořit a pomoci mu, aby mohl zase něco pěkného nakreslit.”

Milan Berky s portrétem Zuzany Čaputové

Výstava vznikla i díky pomoci projektu Sdružení za integraci Romů na Slovensku a je podpořena z Fondu kultury národnostních menšin.

„Vidíme tu portréty známých osobností Slovenska, politiky, atd. Autor ale rád maluje i starce, děti, aj. V poslední době ho oslovují lidé přes internet.”

Kromě Slovenska a České republiky proběhly výstavy v Německu a v Rakousku. Berky tužkou například zvěčnil herce Harrisona Forda, Michaela Douglase, Nicole Kidman, slovenského cyklistu Petera Sagana či slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou.

„Pokud bude příležitost, rád bych jí obraz věnoval.”

V budoucnosti by se rád představil na dalších výstavách doma i v zahraničí. Milan Berky založil internetovou skupinu malby pod názvem Kreslení srdcem, která už má skoro 4 tisíce členů. Prodejem a dražbou obrazů v rámci projektu Heart, kterého je autorem, podporuje léčbu onkologicky nemocných dětí. Projekt podpořili jeho přátelé, dárci z domova i ze zahraničí.

Spustit audio