Miniaturní Slovanská epopej byla zmenšena 222krát. Detaily malíř maloval pírkem anglického havrana
Známý soubor gigantických obrazů o mýtickém období Slovanů i významných momentech naší historie namaloval Alfons Mucha v první čtvrtině 20. století. Některá plátna dosahují rozměrů až 6 x 8 metrů a přitahují pozornost nejen svou krásou, ale také spory o umístění.
My se však zaměříme na jejich rozměry. Je jasné, že originál je největším provedením, stal se však inspirací pro jiného umělce, který se rozhodl vytvořit pravý opak – miniaturu Slovanské epopeje.
Akademický malíř Jan Jiří Rathsam obrazy zmenšil 222krát. Jím namalované obrázky mají rozměry 36 x 29 milimetrů a některé ještě méně. Autor použil olejové barvy, klasické plátno a miniaturní štětečky, přičemž detaily maloval pírkem anglického havrana.
Pracoval samozřejmě pod lupou a trvalo mu to dlouhých 9 let. O nebývalé obtížnosti svědčí i to, že například na obraze Zavedení slovanské liturgie je 66 postav. Malíř se zaměřil i na vystižení charakteru a nálad postav, na smutek Jana Ámose Komenského vzpomínajícího v exilu na svou vlast nebo na zanícenost Mistra Jana Husa.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.