Mlýn v Písečné u Letohradu mlel mouku už za Jana Lucemburského
V roce 1992 se rozhodli manželé Maarovi, že si koupí dům na rekreaci. Vybrali si opuštěnou usedlost v Písečné u Letohradu v Pardubickém kraji. Když se prosekali k domu, který byl zarostlý náletovými dřevinami, otevřeli dveře a zjistili, že stojí ve mlýně.
Podle dochovaných písemností stál mlýn už za Jana Lucemburského. Rodina Maarových byla objevem nadšená a rozhodla se, že v něm vše zachová a bude tam zvát své známé. Mlýn pracoval naposledy za II. světové války, kdy zpracovával zrní pro Wermacht. Jako důkaz tam zůstalo na 200 kvalitních pytlů s hákovým křížem.
Ve mlýně uvidíte vše, co k němu patří. Na své si přijdou technicky zaměření lidé, protože tam najdou turbínu z roku 1926, kdy se majitel rozhodl, že se nebude spoléhat jen na vodu. K vidění je i dokonalá mlýnice se všemi potřebnými stroji a zařízeními.
Když vystoupáte do patra, dostanete se do expozice mlynářského bydlení. Maarovi totiž starou světnici přestěhovali sem. A to i s nádobím, i s parádním oblečením paní mlynářky. Na každém dalším kroku se seznámíte s nástroji, které byly tehdy pro práci potřebné.
Ovšem kouzlo prohlídky tkví zejména v povídání paní mlynářky Maarové. Ta má k mnoha vystaveným věcem i zajímavé historky. Například když jela za totality koupit do Vídně staré lyžařské boty, které dnes ve mlýně stojí mezi dobovými lyžemi a sáňkami na jednom z odpočívadel.
Ve Vídni se proto vydala do obchodu s použitým zbožím. Bohužel zjistila, že se jí část šilinků nedostává. Smutná chtěla odejít, ale najednou se k ní obrátila statná paní v rakouském kroji a zbytek peněz jí nabídla. Byla to manželka Huga Haase, která byla nadšená, že znovu slyší svou rodnou řeč.
Mlýn v Písečné vám jeho majitelka Hana Maarová ráda ukáže, ale jen po telefonické domluvě. Najdete ji na telefonu 737 648 926. Nebo se objednejte přes mail hana.maarova@inu.cz.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
125 letadel, 18 hodin, 13 tun. Přečtěte si, jak probíhal americký útok na íránský jaderný program
-
‚Evropu už moc nezajímá, jestli mají v Rusku iPhony, jde o ty velké věci.‘ EU schvaluje 18. balík sankcí
-
Volání po impeachmentu i početná podpora. Američtí politici reagují na útok Trumpa na Írán
-
Pustila jsem se do toho s vlastní vervou a penězi, říká podnikatelka o obnově Kláštera minoritů sv. Jakuba