Modelové království Žďár nad Sázavou nabízí železnici i scénky ze života
Šest set metrů kolejí v podzemí kulturního domu. Tak vypadá splněný dětský sen. Radislav Wimmer ze Žďáru nad Sázavou na Vysočině měl model železnice doma na půdě už ve svých dvanácti letech. Spolu s dalšími nadšenci vybudoval model, který křižuje 80 vlakových souprav a nazval ho Modelové království Žďár nad Sázavou.
Model železnice najdete v suterénu kulturního domu. I když se zdá, že je dobře ukryté a málokdo si k němu najde cestu, opak je pravdou. Děti i dospělé lákají nejen vláčky, ale i zdařile vymodelované okolí. Modeláři jsou patrioti, a proto na modelu najdeme žďárské nádraží, místní strojírenský podnik, a kulturní památky z celého okolí jako kostel na Zelené hoře, hrad Pernštejn nebo kostelík ve Vitochově.
Nedílnou součástí modelu jsou i scénky ze života lidí. Na několika místech zasahuje Veřejná bezpečnost. K tomu je třeba dodat, že Radislav Wimmer kolejiště modeloval do doby 70. a 80. let minulého století. Na perónech nádraží čekají lidé, o kousek dál zase spěchají z práce. Na zahrádce u domku právě parta přátel griluje prase a o něco dál záchranáři přijíždějí k člověku utonulému v řece. Některé scénky jsou dokonce pohyblivé a se zvukovým doprovodem.
Modelové království má otevřeno vždy v sobotu a neděli od 10 do 17 hodin. Další informace najdete na stránkách www.mkzdar.cz.
Zvětšit mapu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Záchrana Ukrajiny je v našem vlastním zájmu. Rusko chce, aby platilo právo silnějšího, tvrdí Fischer
-
S násilím je to na obou stranách stále horší, popisuje polsko-běloruskou hranici humanitární pracovnice
-
Resort zdravotnictví zaplatil odškodné ženám, kterým ústav odmítal vydat informace o porodech
-
ONLINE: V Moskvě panuje ‚špionománie‘. Hon na údajné vlastizrádce děsí ruské vědce