Mohylu u Chotouně obestírá tajemství. Je hrobem velmože z doby bronzové?

10. leden 2017
Česko – země neznámá

Středočeská Chotouň je částí obce Chrášťany na Kolínsku. Proslavila se především jako rodiště českého patrona a zakladatele Sázavského kláštera - svatého Prokopa. Není proto divu, že se vznik mnoha místních přírodních zajímavostí spojuje se starodávnými svatoprokopskými legendami. Například zajímavé mohyly zvané Homole sv. Prokopa.

Homole dosud nebyla odborně prozkoumána, což vede k různým výkladům o jejím původu. Jedna z pověstí říká, že svatý Prokop zapřáhl do rádla zlého ducha a oral s ním ze Sázavy až k Chotouni, kde ho přinutil oškrabat bláto. A tak vznikla nejen známá Čertová brázda - zajímavý krajinný útvar vedoucí ze Sázavy do Chotouně - ale i chotouňská Homole.

Nic takového se samozřejmě nestalo, ale tvar mohyly je v každém případě velmi zajímavý. S největší pravděpodobností se jedná o uměle vytvořený kopec, který pochází z pozdní doby bronzové a ukrývá nejspíš pravěký hrob velmože z období bylanské kultury (7. – 6. stol. př. n. l.). Ostatně slovo „homole“ znamená ve staročeštině „mohyla“.

Homole sv. Prokopa je prozatím neprobádaná. V 19. Století pouze provedl částečný průzkum Václav Krolmus. Na Homoli vede úzká vyšlapaná cestička a přímo na vrcholu stojí křížek. Jedná se opravdu o magické místo. Kolem Homole se rozprostírají rovinatá pole, a tak je z vrcholu krásný výhled a při jasném počasí lze dohlédnout až na Sněžku.

Spustit audio