Moravanka se proslavila osobitými úpravami lidových písní. Po padesáti letech končí

16. prosinec 2021

Padesát let uběhlo od chvíle, kdy do rozhlasového hudebního studia poprvé vstoupila dechová kapela Moravanka. Její kapelník, letos osmdesátiletý Jan Slabák, se nyní rozhodl hvězdnou kariéru Moravanky ukončit.

V pořadu Dechovkovinky dvěma nahrávkami připomeneme, jak historie Moravanky začala. Tehdy třicetiletý Jan Slabák sestavil ze svých spoluhráčů z brněnské filharmonie studiovou dechovou kapelu a 13. prosince 1971 s ní v rozhlase v Brně natočil první dva snímky.

Moravanka se proslavila především osobitými úpravami moravských lidových písní. Ale hned její druhá nahrávka – valčík Měl jsem frajárečku – je autorská. Hudbu i text napsal Jan Slabák. A celá kapela tehdy novou písničku s velkou chutí i sborově nazpívala.

Moravanku do konce tohoto roku čekají – pokud covidová situace dovolí – ještě čtyři koncerty. Ten úplně poslední by se měl konat 29. prosince v Lomnici u Tišnova. Přejme Janu Slabákovi, ať se mu v muzikantském důchodu daří a při pevném zdraví se může věnovat svým dalším zálibám. Nahrávky Moravanky nás budou těšit ještě dlouhá léta.

Čtěte také

19. prosince oslaví baťovské devětadevadesáté narozeniny nejstarší český heligonkář Jan Komenda z Českého Krumlova. Mnozí ho znáte z heligonkářského seskupení, které si říká Voraři a má velkou zásluhu na zachování původní podoby jihočeských lidovek.

Kapelník Úhlavanky Jan Červený oslavil své sedmdesátiny již letos v červnu, ale známé problémy s covidem nedovolily, aby album s názvem Sedmdesátka vyšlo takzvaně včas. Proto si stejnojmennou polku v Dechovkovinkách poslechneme s půlročním zpožděním. Skladatel Antonín Bulka a textař František Kratochvíl ji napsali Honzovi Červenému přímo na tělo.

Devadesátiny se kvapem blíží Janu Buštovi, lidovému skladateli z Frahelže, jehož písničky hrají Babouci, Vlachovka i Veselka Ladislava Kubeše.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.