Moravská Třebová ukrývá renesanční skvost – latinskou školu popsanou verši z antických děl
Poblíž kostela Nanebevzetí Panny Marie v centru Moravské Třebové se nachází historická budova latinské školy. Synové měšťanů zde kromě nezbytné matematiky, čtení a psaní v němčině probírali hlavně latinu a řečtinu. Rozuměli tedy dobře veršům z klasických antických děl, vytesaným na deskách nad okny v přízemí.
Obdobou dnešních nástěnek pak byly v učebně se složitou síťovou klenbou klenební konzoly opatřené reliéfně tesanými nápisy. Najdeme mezi nimi jméno učitele Paula Eckelia, datum vzniku školy v roce 1566 a také mravoučná přísloví.
Z Farní ulice vypadá bývalá škola jako nenápadný jednoposchoďový nárožní dům. Ze strany Kostelního náměstí ovšem na první pohled zaujmou nápisy nad okny a vchodem. Jsou v latině a řečtině. Pokud tyto jazyky ovládáte, můžete si je přeložit. My nabízíme jeden za všechny:
„Budovati školy a nešetřiti nákladů na ně, aby byli učitelé,
jejichž pomocí by se žáci vzdělávali,
kteří by učili zdravým pravidlům mládež,
toho je třeba, to je péče milá a bohulibá.“
Odkdy tu budova stojí, nelze přesně říct. První zmínky o ní pocházejí z let 1477 až 1482. Mělo se jednat o dřevěnou budovu u farního kostela. Osudnou se pro ni stal velký požár města v roce 1541. Obnovena byla v kamenné podobě za panování Václava z Boskovic, což byl pravnuk Ladislava z Boskovic, pána, který do města „přivedl“ renesanci a humanismus.
Nová budova měla vzniknout v letech 1560 až 1570, tedy v době renesance. Její pravá krása je zejména uvnitř. Přízemní místnost napravo zdobí nádherná hřebínková klenba. Znalci tvrdí, že je to nejkrásnější renesanční místnost v Moravské Třebové. Známe rok zaklenutí, neboť je vepsán na jedné z konzol, které ukončují hřebínkovou klenbu. Místnost byla zaklenuta roku 1566. Konzoly jsou barevné, plné nápisů.
Škola byla v okolí vyhlášená, žáci se zde učili latině, řečtině, matematice a přírodním vědám. Za vyšším vzděláním odcházeli pak do Vídně, Krakova, Lipska či Wittenberku. Latinská škola byla unikátní i tím, že jiná podobná v okolí neexistovala. Její založení bylo od Boskoviců i diplomatickým krokem, školství totiž patřilo církvi, která si vychovávala svůj dorost. Ladislav z Boskovic byl sám kdysi knězem, přesto za jeho vlády prosperovala měšťanská, tedy světská škola.
Školu nezničilo ani období třicetileté války, kdy město připadlo Karlu z Lichtenštejna. Do školy v této době chodilo asi jen 15 procent dětí z Moravskotřebovska. Přestože v dalším období vznikaly ve města i jiné školy, „latinka“ zůstala. Učilo se v ní i po druhé světové válce. Ještě v 60. letech se tu vyučovaly některé předměty, když sousední škola na Kostelním náměstí nestačila svou kapacitou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
ONLINE: Opava zahájila evakuaci, voda bude více než stoletá. Do bezpečí musí tisíce lidí
-
ONLINE: Hladiny v Česku dál stoupají, pohřešují se čtyři lidé. Bez elektřiny je na 60 tisíc odběratelů
-
Hasiči mají jiné úkoly, než tahat hlupáky z vody, kritizuje povodňovou turistiku starosta Frýdlantu
-
PŘEHLED KRAJŮ: Stav nebezpečí, stoupající hladiny i výpadky proudu. Jaká je situace ve vašem regionu?