Moravské vinařské stezky spojují cykloturistiku s lákadly vinných sklípků jižní Moravy
Od Znojma až po Uherské Hradiště se klikatí na 1 200 kilometrů perfektně značených cyklotras, které dostaly název Moravské vinařské stezky. Cesta po nich slibuje úchvatnou projížďku malebnými vinařskými uličkami, samotnými vinicemi, městy a vesnicemi i kolem mnoha velmi zajímavých památek.
Moravské vinařské stezky byly vytyčeny v roce 1999 a od té doby se těší čím dál tím větší oblibě. A to i mezi místními vinaři. Pro mnohé z nich znamená cykloturistika pěkný výdělek. Navíc si vesměs pochvalují, že na jih Moravy přijíždějí čím dál poučenější konzumenti vína. „Osvěta je stále větší,“ potvrzuje jeden z vinařů v Moravské Nové Vsi. „Někteří rozumí vínu až moc a někteří zase vůbec,“ popisuje své zkušenosti soused z vedlejšího sklepa.
Síť Moravských vinařských stezek je tvořena deseti okruhy a každý z nich nabízí jiné zážitky. Nejdelší je Znojemská vinařská stezka, která propojuje víc než osm desítek obcí. Pro rodinné výlety je ideální Uherskohradišťská vinařská stezka, která vede převážně jen mírně zvlněnou pahorkatinou. „Někteří ale vybírají trasu podle toho, kde je nejvíc vinných sklepů,“ prozradil jeden z cyklistů.
Stezky v sobě ovšem skrývají i drobnou záludnost. Napít se vína a poté se vydat na kole na veřejnou komunikaci je protizákonné. I pro cyklisty platí dopravní předpisy a za jejich porušení hrozí citelné pokuty. „Přes den je možné poznávat krajinu a lidi, večer pak ochutnávat víno,“ radí s úsměvem Juraj Flamik z Nadace partnerství, která stezky vytyčila a udržuje.
A kdo sladí svůj výlet po Moravských vinařských stezkách nejenom s dopravními předpisy, ale i s místními kulturními kalendáři, může rovnou zažít v některé z vesnic hody, košt vína, folklórní festival anebo jinou událost s neopakovatelnou atmosférou.
Přehled všech stezek najdete na stránkách www.stezky.cz.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Resort zdravotnictví zaplatil odškodné ženám, kterým ústav odmítal vydat informace o porodech
-
Pracovat na české důchodce nebudou jen mladší lidé, ale i roboti a automaty, je přesvědčený Juchelka
-
Veřejnost uvidí videozáznamy z případu znásilněné francouzky Gisèle Pelicotové. Trvala na tom u soudu
-
I s převahou jednoho hlasu bychom vládli se Spolu, říká dosavadní hejtman Libereckého kraje Půta