Morče je oblíbený domácí mazlíček. Jak se o něj starat a proč mu nedávat příliš šťavnaté ovoce?
Chov morčat není náročný, ale přesto musíme respektovat pár zásad, aby se naše zvířátko cítilo dobře.
Zásadní je, že morče nesnáší průvan a velké výkyvy teplot. Vyberte mu proto jako stanoviště místo, kde to nehrozí. Zároveň je ale dobré, aby jeho bydliště bylo vzdušné, proto je lepší klec s plastovým dnem než terárium. A čím větší prostor, tím lépe, aby mělo dost pohybu. Pro pocit bezpečí je dobré instalovat i malý domek – přístřešek, kam se může morče uchýlit.
Jako podestýlka poslouží seno, sláma, hobliny nebo speciální hmoty, které lze koupit v odborných prodejnách. Nejméně vhodné jsou dřevěné peletky, jsou příliš tvrdé a morče si může způsobit otlaky.
Co jí morče
Strava by měla být pestrá a vyvážená, základem je seno, použít lze bezobilné granule a samozřejmě existují i speciální směsi, obohacené o potřebné živiny a vitamíny. Pro zpestření je možné přidat kousek zeleniny nebo ovoce, ale volíme druhy ne příliš šťavnaté. Ty totiž způsobují průjem. Nikdy nedáváme morčeti lidské solené a kořeněné jídlo! V létě můžeme morčatům dopřát pastvu na trávě.
Jako každý hlodavec i morče si potřebuje obrušovat řezáky, které stále dorůstají. Ideální jsou k tomu větvičky nejedovatých, nejlépe ovocných stromů. Chovatelské zkušenosti napovídají, že dobře poslouží i dřevěný domeček, který ale pak musíme čas od času opravit nebo nahradit novým.
Důležitý je i úchop, jak ho zvedat, abychom mu nepřetěžovali páteř? A snášejí se lépe dva samci, nebo dvě samičky? Poslechněte si v reportáži.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.