Mozek je v nejlepší formě v 25 letech, pak začne sesychat. Můžeme ho ale stimulovat, radí odbornice
Lékařka a pedagožka Eva Brichtová se zabývá neurochirurgií, v tomto oboru získala docenturu jako první žena v České republice.
„Když jsem v polovině 90. let končila lékařskou fakultu, tak byly ženy obzvlášť v neurochirurgii výjimkou. Obor vyžaduje koncentraci celého člověka a je časově velmi náročná – ženy, které se se chtěly věnovat také mateřství a rodině, tak nechtěly veškerý čas obětovat práci. Proto byla neurochirurgie spíše výsadou mužských kolegů.“
„Šla jsem na medicínu se záměrem dělat sportovní lékařku. Mezi čtvrtým a pátým ročníkem jsem poprvé vstoupila na neurochirurgický operační sál a viděla operaci na živém mozku – to se mi stalo osudným a řekla jsem si, že tuhle práci chci dělat,“ popisuje Brichtová. A dodnes svého rozhodnutí nelituje, práce ji naplňuje.
„Mozková tkáň představuje nejsložitější biologickou hmotu na Zemi,“ prozrazuje a dodává, že s věkem ubývá mozkových buněk. „Dochází k sesychání mozku, zmenšování jeho objemu v hlavě. Mozek v nejlepší kondici máme zhruba v 25 letech, ale můžeme ho stimulovat, aby i do pozdního věku vznikaly nové nervové spoje.“ Nové a nestereotypní aktivity mozku pomáhají, zvlášť když se spojí s pohybovými aktivitami, například tancem, cvičením jógy nebo třeba taiči.
Jaká tajemství lidský mozek skrývá? Co lidskému mozku prospívá a jakým způsobem mu můžeme uškodit? Proč Eva Brichtová tak ráda jezdí k Atlantickému oceánu a jak zvládá netradičního domácího mazlíčka? Na to se ptala v rozhovoru Jarka Vykoupilová, poslechněte si záznam Apetýtu!
Související
-
Přála bych si ve vědě víc žen. Jsme trpělivé a dbáme na detail, míní vědkyně Klíčová
Mladá vědkyně Markéta Klíčová studuje na Technické univerzitě v Liberci tkáňové inženýrství a pracuje na vývoji nanovláken, která pomáhají při hojení.
-
Výjimečné ženy Česka
Kriminalistka, neurochirurgyně, generálka, pilotka, či soudkyně Evropského soudu. Jak zvládají náročnou práci a jak se k ní dostaly?
-
Hluboké soustředění a rychlé rozhodování nejsou výsadou mužů, říká první docentka neurochirurgie
Mozek ji vždy fascinoval. Po přijetí na lékařskou fakultu se proto Eva Brichtová rozhodla stát neurochirurgyní. Brzy poté se stala první docentkou neurochirurgie v Česku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka