Muckovské vápencové lomy si zahrály ve filmu Atentát. Najdete je u jihočeského Lipna

12. říjen 2017
V posledních letech je znát, že ze stropů komor se uvolňuje čím dál více balvanů a dochází tak k zavalování vytěžených prostor

Už dávno neplatí, že Lipno a jeho okolí jsou zajímavé jen kvůli letnímu koupání nebo zimnímu lyžování. Můžete tam najít i plno méně známých míst. Například vápencové lomy u Muckova, které svého času učarovaly i filmařům.

„Ty prostory mě fascinovaly už od chvíle, kdy jsem poprvé viděl film Atentát, konkrétně scénu, kdy hajný najde parašutisty v jakési jeskyni se zvláštními sloupy,“ vzpomíná jihočeský redaktor Českého rozhlasu Zdeněk Zajíček.

To ještě vůbec netušil, že to nebyla kašírovaná kulisa v Barrandovských ateliérech, ale jedna z těžebních komor muckovských vápencových lomů. „Dnes se do těchto prostor nesmí a v zájmu bezpečnosti skutečně doporučím se tam nevydávat, ale stačí vidět i jen samotný vchod do jeskyní a užít si okolí,“ dodává redaktor.

Muckovské vápencové lomy najdete asi 15 kilometrů jihozápadně od Českého Krumlova a 2,5 kilometru od Černé v Pošumaví.

„Jedná se o unikátní chráněnou přírodní a technickou památku, která vznikla už v době, kdy se na Černé těžil grafit,“ doplňuje kronikář obce Černá v Pošumaví František Záhora s tím, že tehdy tu dělníci těžili takzvaným komorovým způsobem. „Podzemní prostory po vytěženém vápenci podepírají sloupy, které se tu tehdy nechávaly pro větší stabilitu stropů komor,“ dodává kronikář.

Tímto zvláštním způsobem těžby vznikly tedy jedinečné prostory, které si později zahrály ve filmu Atentát. Jedinou obdobu v republice mají pouze na jedné lokalitě na Českolipsku.

V posledních letech je znát, že ze stropů komor se uvolňuje čím dál více balvanů a dochází tak k zavalování vytěžených prostor

V posledních letech je ale znát, že ze stropů se uvolňuje čím dál více balvanů a dochází tak k zavalování vytěžených prostor. Vlastní území je proto z bezpečnostních důvodů pro veřejnost nepřístupné.

„Lokalita je však velmi cenná i z hlediska přírodovědného, protože je významným zimovištěm a letním shromaždištěm netopýrů, například netopýra ušatého, netopýra pestrého a netopýra Brandtova,“ říká kronikář František Záhora a odkazuje na další informace, které si turisté mohou přečíst na informačních tabulích přilehlé cyklostezky.