Mumlavské vodopády nad Harrachovem patří k nejvodnatějším v Krkonoších

1. červenec 2014
Česko – země neznámá

Na zhruba dvanáct kilometrů dlouhé říčce Mumlavě v Mumlavském dole poblíž Harrachova najdete úžasný přírodní úkaz – vodu stékající po stupňovitých žulových blocích. To jsou Mumlavské vodopády, údajně nejvodnatější vodopády Krkonoš, které k sobě lákají turisty i fotografy hlavně přes léto.

Ač územně náleží k Libereckému kraji, spadá Mumlavský vodopád pod správu Krkonošského národního parku. Jeho výška je asi 8 metrů, šířka zhruba 10 metrů. Zajímavostí jsou obří hrnce neboli takzvaná čertova oka, tedy jakési kulaté prohlubně vymleté v žulových kamenech dravým proudem řeky.

Největší z ok je velké šest krát sedm metrů a hluboké asi dva a půl metru. Přes léto se v Mumlavě u vodopádu rádi koupou jak turisté, tak i jejich čtyřnozí mazlíčci. A dobrá zpráva je, že to není zakázané. V zimě se zase Mumlavské vodopády mění v kouzelné ledopády.

Není divu, že překrásné místo k sobě láká i fotografy a filmaře. V Mumlavě smočily své tlapky dokonce i malí méďové s panem Chaloupkou při natáčení slavného večerníčku.

Největší z obřích hrnců na vodopádech

K Mumlavským vodopádům dojdete pěšky od harrachovského autobusového nádraží po modře značené turistické trase – jsou to maximálně dva kilometry. Po cestě můžete se svými ratolestmi vyzkoušet takzvanou Liščí stezku, jakousi lesní atrakci pro děti, kdy je nutno plnit nejrůznější úkoly vyvěšené na dřevěných cedulkách. Na jejím konci se můžou děti za odměnu dokonce vyfotit s liškou.

A kdyby vám procházka od nádraží k vodopádům nestačila, můžete si ji prodloužit o osm kilometrů třeba až na Voseckou boudu nebo o nějakých deset kilometrů až na boudu Labskou.

autor: Jaroslava Mannová
Spustit audio