Muzeum baroka v Uničově na Olomoucku představuje umělecké skvosty z tohoto období
Malý domek v těsné blízkosti fary a zároveň naproti vstupu do kostela Nanebevzetí Panny Marie v Uničově se stal centrem barokního umění a také připomínkou působení sv. Jana Sarkandera v tomto kdysi královském městě. Dnes je zdejší Muzeum baroka jednou z nejvyhledávanějších atrakcí Uničova.
Budova dnešního muzea byla v 18. století farní školou. Ta však brzy přestala stačit, a byla proto postavena škola nová. Opuštěný objekt se nejprve stal technickým zázemím zdejší fary, později byl využíván i jako lazaret – to zejména v dobách válek a epidemií. Od šedesátých let pak už jen chátral.
V roce 2004 vzniklo při zdejší farnosti Občanské sdružení Zacheus, které si dalo za cíl chátrající dům zachránit, přeměnit jej v duchovní centrum a zároveň zde zřídit muzeum baroka. To se podařilo za podpory města, kraje a fondů EU. Stavební práce byly dokončeny v roce 2010.
Můžete shlédnout i mistrovská díla sochařů
Kromě obrazů a soch z inventáře kostelů se v uničovském Muzeu baroka můžeme setkat také s díly místních barokních mistrů. Uničov měl to štěstí, že zde a v jeho okolí působili například významní sochaři, kteří se své řemeslo učili u žáka Matyáše Bernarda Brauna – sochaře Jiřího Pacáka z Moravské Třebové. K nim patří například Jiří Antonín Heinz a Severin Tichler.
Kromě jejich prací najdeme v Uničově i v samotném muzeu práce brněnského sochaře Ondřeje Schweigla. Pozadu nezůstávají ani barokní malíři. K nim patří hlavně zdejší rodák Ignác Oderlický a jeho syn Jan. Pro oba by jistě bylo ctí, že jejich díla dnes visí ve stejných prostorách jako obrazy jejich vzoru Jana Kryštofa Handkeho.
Kromě děl barokních mistrů se v uničovském Muzeu baroka můžeme seznámit ještě s jednou významnou osobností dějin města. Tou je bezesporu sv. Jan Sarkander. Jeho socha stojí i u kostela a připomíná, že tento světec ve městě působil. Byl zde sice jen necelý rok – od jara do podzimu roku 1609, ale jeho duchovní odkaz zde stále žije. V muzeu si můžeme prohlédnout jeho obraz a také část jeho korespondence.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.
Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu


Nebojte se klasiky!
Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Chybí strategie a důraz se klade na rychlé čerpání. Česko hledá cestu, jak pomoct uhelným regionům
-
Rukojmí jsou pro únosce komodita. Hamás si chce výměnami zlepšit reputaci, říká expert
-
Pavel: Rusko je nejvýznamnější hrozbou pro Evropu. Na Ukrajině je v sázce naše vlastní bezpečnost
-
Policie v případu úmrtí člena kutnohorské sekty obvinila šest lidí. Podíleli se na násilných rituálech