Muzeum romské kultury vydává první svazek vzpomínek Romů a Sintů

14. červen 2021

Muzeum romské kultury vydalo knihu vzpomínek Romů a Sintů na první republiku a protektorát. První ze dvou plánovaných svazků zahrnuje vzpomínky a rodinné fotografie pamětníků doplněné o teoretické kapitoly.

Kniha nazvaná …to jsou těžké vzpomínky doplňuje dříve natočený dokumentární film a vydané hudební CD. V knize jsou například úryvky ze vzpomínek pamětníků nebo materiály z archivů a muzeí.

"Myšlenka na vznik knihy je velmi stará, již v době, kdy jsme vyráběli stejnojmenný film, který vznikl v roce 2002, jsme věděli, že vedle hudebního CD chceme do budoucna i knihu se vzpomínkami," uvedla autorka knihy a ředitelka muzea Jana Horváthová. Výsledná publikace má po několikaleté práci téměř 800 stran.

Tématem díla je stereotypní náhled na Romy a Sinty za první republiky a v době protektorátu. Součástí jsou autentické výpovědi, které odkazují na počátek pozdější genocidy Romů a Sintů. "Jde například o dobovou mluvu, kdy Romové a Sinti byli označování jako cikáni,“ popsala Horváthová.

autor: Barbora Němcová | zdroj: ČTK
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.