Muzeum v přírodě Vysočina není klasický skanzen. Vzniklo v místě historické osady Veselý Kopec
Soubor lidových staveb na Veselém Kopci nedaleko Hlinska přivítal první návštěvníky v roce 1972 a od té doby se postupně rozrůstal. Dnes můžete v areálu na pomezí Železných hor a Źďárských vrchů vidět celou řadu roubenek, ale třeba také unikátních technických památek, kterým hrozil zánik a proto byly na Veselý Kopec přemístěny.
Muzeum v přírodě na Veselém Kopci tvoří společně s památkovou rezervací Betlém v Hlinsku Muzeum v přírodě Vysočina, které je součástí Národního muzea v přírodě. Areál na Veselém Kopci považuje řada lidí za skanzen. Muzeum ale navázalo na tradici reálné historické osady Veselý Kopec, kde stálo jen několik chalup, v nichž lidé bydleli do konce 19. století.
Na Veselém Kopci se do dnešních dnů zachovala jedna chalupa historické osady, stavení Pilných čp. 4. Právě to se v roce 1972 stalo základem muzea v přírodě. Vznikla tu první expozice a majitelé usedlosti, manželé Pilní, ochotně nechávali návštěvníky nahlédnout i do svého soukromí. Zakladateli Muzea v přírodě Luďku Štěpánovi by letos bylo 90 let. Pod jeho vedením byla na Veselý Kopec přemístěna celá řada stavení, kterým hrozil zánik.
Unikátní stavby i technické památky
Na Veselém Kopci si můžete prohlédnout přes třicet roubenek a hospodářských objektů, které sloužily drobným zemědělcům od poloviny 19. do poloviny 20. století. Chalupy jsou vybavené dobovým nábytkem a skutečně navozují atmosféru časů dávno minulých.
Nejstarší interiér najdete v usedlosti, která kdysi stávala v Lezníku u Poličky. Ten modernější, přibližně z padesátých let 20. století, představují místnosti ve statku z Mokré Lhoty u Nových Hradů. Na Veselém Kopci uvidíte i několik unikátních technických památek na vodní pohon. Například mlýn, pilu a vodní olejnu, která je dokonce jediným zachovaným objektem svého druhu v Česku.
Pohádky a obyčeje
Muzeum v přírodě na Veselém Kopci si oblíbili také filmaři. Natáčela se tu například pohádka Lotrando a Zubejda, Nesmrtelná teta, televizní film Sedmero krkavců nebo pohádka Tři Životy. Na Veselém Kopci vznikly i scény pro známý seriál Cirkus Humberto.
Muzeum v přírodě nabízí po celý rok řadu speciálních programů, které přibližují různé oblasti lidové kultury. Velmi oblíbená je například tradiční masopustní obchůzka nebo ukázky velikonočních obyčejů. Ke stálicím programu patří také Veselokopecký jarmark, Bramborová sobota nebo Vánoce na Veselém Kopci, kdy roubenky ožívají, za stoly i u pecí předvádějí svoje umění dráteníci, perníkáři, hrnčíři nebo tkalci.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.