Muzeum vinařství v Boršicích představuje tři vinařské obce Slovácka
V obci Boršice nedaleko Uherského Hradiště ve Zlínském kraji se nachází vinařství DVŮR POD STARÝMA HORAMA. Rozkládá se na území pohoří Chřiby, které od sebe odděluje Slovácko a Hanou. A prochází jím také naučná vinařská stezka. A my se na ní zastavíme v boršickém muzeu vinařství.
V krásném prostředí Chřibské pahorkatiny vzniká vinařský projekt DVŮR POD STARÝMA HORAMA. Toto vinařství má dlouholetou rodinnou tradici. „Vinařství mám v krvi, můj pradědeček, dědeček i otec – všichni byli vinaři. V současné chvíli i nejmladší syn studuje ve Valticích, tak předpokládám, že ho to taky chytne,“ říká Petr Gottwald, vinař a majitel muzea.
Muzeum vinařství v Boršicích představuje tři vinařské obce Slovácka. Ty vytvořily i vinařský spolek BBP. Boršice, Buchlovice a Polešovice. „Náš pan farář to ovšem říká: Bože Bože, požehnaj,“ dodává s úsměvem Petr Gottwald.
V muzeu se nachází velké množství exponátů souvisejících s pěstováním a výrobou vína. „Asi nejstarším a nejzajímavějším exponátem je lis na víno, který máme zapůjčený od městyse Buchlovice. Mohl by se datovat až někam do roku 1751, kdy si císař Ferdinand nechával dovážet lahodná vína právě z Buchlovic,“ dodává majitel muzea.
Řada předmětů z mladší doby bronzové dokládá, že tento vrch měl pro zdejší lid velký význam. Z toho, co se našlo, část bohužel zmizela, zbytek odpočívá v muzejních depozitářích. Existuje i teorie, která Liščínu připisuje funkci signálního místa – stojí totiž poměrně osamocený a ohňový signál vysílaný z jeho vrcholu by byl vidět daleko do kraje.
Jakými historickými zajímavostmi vynikají obce ze spolku BBP? „Málokdo ví, že kolem roku 1050 bylo sídlo olomouckých biskupů právě v Polešovicích, protože v tu dobu byla Olomouc po nějakém nájezdu zničena. U Boršic jsem se dočetl, že řečiště potoka v Boršicích by mohlo být hrobem slovanského věrozvěsta Metoděje. No a Buchlovice představovat snad ani nemusím,“ říká boršický vinař.
Obec Boršice se nachází na západ od Uherského Hradiště, na úpatí Chřibů. Svou polohou a přírodními podmínkami jsou Boršice předurčeny pro pěstování vinné révy a výrobu vína. Vinařská tradice tady má silné kořeny. Uvádí se, že v roce 1669 bylo v Boršicích 91 hektarů vinic.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
![jak_klara_obratila_na web.jpg jak_klara_obratila_na web.jpg](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/e267b388c06a96c1b90c7443afcd1a84.jpg?itok=NWANcVy-)
![](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/94949a2cda8b0e5970dc036a8b74667d.jpg?itok=bfzCOlUT)
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Dopady zastavení americké humanitární pomoci budou citelné. Revizi lze udělat citlivěji, míní Pánek
-
Proč arabské státy odmítají Trumpův plán na přesídlení Palestinců?
-
‚Spolykal prášky a pustil si plyn.‘ Ministerstvo školství doporučuje nepoužívat kontroverzní učebnici češtiny
-
Jak se fotila bronzová jízda Ledecké: doskok na patky, chytání hodinek nebo silné poděkování na závěr