Na Jubilejní zemské výstavě nechyběl americký bar s černošskou obsluhou či turecká kavárna. Vrcholem byla Křižíkova fontána

Sté výročí první průmyslové výstavy oslavila Praha roku 1891 velkolepou Jubilejní zemskou výstavou. Byla tehdy projevem sebevědomí a úspěchu emancipujícího se českého národa. Při její přípravě se uvažovalo o několika lokalitách, nakonec ale výbor rozhodl o výstavbě nového areálu na rozhraní Holešovic a Bubenče.

Stavba byla zahájena na jaře roku 1890, v září ale postihla Prahu povodeň, která zatopila staveniště a způsobila pád Průmyslového paláce, který byl první montovanou ocelovou konstrukcí kombinovanou se sklem v českých zemích. Vše se ale podařilo dokončit včas.

Výstava byla přehlídkou zemědělství, průmyslu, ale i společenského života. Nechyběl ani americký bar s černošskou obsluhou či turecká kavárna. V Balónové aréně se vedle příležitostných produkcí se slony a šelmami vypouštěly balóny, hned první let balónu Kysibelka ale skončil havárií.

Hlavní atrakcí se však stala fontána, kterou navrhl „český Edison“ František Křižík. Zářící vodotrysky nasvětlovalo na padesát barevných reflektorů. Během výstavy byla také otevřena Petřínská rozhledna inspirovaná Eiffelovou věží, kterou členové Klubu českých turistů okoukali na Světové výstavě v Paříži.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.