Na pergolu použijme raději olejovou lazuru, na krovy v domě zase impregnační nátěry

Údržba dřevěných konstrukcí vyžaduje pravidelné natírání
Audio svět na jednom místě Audio svět na jednom místě Údržba dřevěných konstrukcí vyžaduje pravidelné natírání

Nátěry dřevěných tesařských konstrukcí nám nejen zlepšují jejich vizuální podobu, ale rovněž prodlužují jejich životnost. Kdy, jak a čím se do nátěrů pustit jsme se zeptali tesařského mistra Jaroslava Mádra.

Nejlepším nátěrem k ochraně dřeva, zejména v exteriéru jsou podle jeho zkušeností lazurové nátěry. K nim patří jak obyčejný luxol, tak i dražší lazury renomovaných značek. Přestože už dnes existují lazury na vodní bázi, zkušenosti zejména z nátěrů v exteriérech mluví spíše pro lazury na bázi olejové. Jsou trvanlivější a při opakované aplikaci na suché dřevo se dobře zapíjejí a vytváří pak ochrannou vrstvu.

S nátěrem nové konstrukce není potřeba nijak otálet. Naopak, čím dříve, tím lépe. Ochráníme tak dřevo před napadením škůdci, plísněmi a houbovými chorobami. Povrch dřeva ošetřený vhodnou lazurou také lépe odolává vodě a ultrafialovému záření slunce.

Také následná údržba je při použití lazurových nátěrů jednodušší. Stačí starý nátěr lehce obrousit smirkovým papírem, omést od prachu či lehce setřít vlhkým hadříkem nečistoty a můžeme natírat znovu. Nátěr by se měl opakovat nejméně dvakrát, při první aplikaci i třikrát. Počet vrstev se může lišit a doporučené množství nátěrů i dobu zasychání najdeme v návodu při koupi barvy.

Lazurou ošetřené konstrukce vydrží několik let. U pergol, které jsou kryté střechou, to může být pět let i více. Nátěry však někdy vyžadují i konstrukce, které jsou ukryté uvnitř domu. Jedná se například o krovy, stropní konstrukce a podobně. Zde místo lazur používáme speciální impregnace dřeva. Ty slouží o zamezení napadení konstrukcí hmyzem, plísněmi a houbami.

A jaké barvy tedy použít. Bohužel pro naši peněženku i zde platí, že za kvalitnější nátěry si připlatíme. Dá se však očekávat, že dřevo spolehlivě ochání i po desítky let.