Na Pražském hradě můžete ochutnat víno ze Svatováclavské vinice
Pěstování vinné révy na Pražském hradě má dlouhou tradici. Nejstarší vinicí byla podle legendy vinice Svatováclavská, nad Starými zámeckými schody. Tam prý sám kníže Václav „révu pěstil, z jejichž hroznů sám víno lisoval a pro kostely jej připravoval.“
Dochované písemné prameny ale zmiňují zakládání hradních vinic až za vlády Karla IV., tedy po roce 1358. Tehdy vinice vznikaly na severní straně Jeleního příkopu.
Nejmladší hradní vinicí je ta, která byla vysázena na svahu pod Jižními zahradami v roce 1927. Slavný slovinský architekt Josip Plečnik, inspirován vinařskou tradicí rodiště prezidenta Masaryka, chtěl dokázat, že se révě na Hradě daří. Několik kousků vinné révy nechal proto vysadit i podél cesty na Masarykovu vyhlídku.
Po rekonstrukci hradních vinic v 90. letech minulého století se na většině z nich pěstuje především rezistentní odrůda Hibernal. Tato bílá moštová odrůda se středně velkými hrozny a menšími bobulemi, byla vyšlechtěna ve výzkumném ústavu v Geisenheimu v Německu. Do naší Státní odrůdové knihy byla zapsána v roce 2004.
Víno má jemné sauvignonské tóny a příjemnou kyselinku. Odrůda je vhodná i k barikován. Chutná po broskvích a má kořenité tóny.
Svatováclavská vinice je spolu s Richterovou vilou také součástí Pražského hradu. Rozlehlý areál obehnaný vysokou zdí je průchozí jak od Hradu, tak od Klárova. Při její návštěvě vás jistě okouzlí i výjimečný výhled na historickou Prahu.
V roce 2008 byla výsadba révy ve Svatováclavské vinici obnovena a po generální rekonstrukci celého areálu bylo území poprvé ve své dlouhé historii zpřístupněno veřejnosti. Vysadili tu dvě základní odrůdy: Rýnský ryzlink a Rulandské modré (Pinot noir) – dvě nejušlechtilejší odrůdy severních vinařských oblastí. Kromě toho je podél vyhlídkové cesty vysazeno 35 odrůd zapsaných v Odrůdové knize ČR.
Každý rok se na Pražském hradě koná vinobraní, letos to bude o víkendu 20. a21. září. Kromě dobrých vín vás čeká i bohatý program. Vstup je zdarma. Podrobnosti najdete na této webové adrese.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...
Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Lidský faktor
Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Na Ústavním soudu je málo žen. Kritika by ale měla mířit na Miloše Zemana, tvrdí nový soudce Wintr
-
Síň slávy českého hokeje ukončila provoz. Hašek si výstroj z Nagana musel odvézt v nákupním košíku
-
Prezident má znovu důvěru většiny Čechů. Věří mu 58 procent z nich, ukázal průzkum
-
Trump věděl, že má ve svém sídle na Floridě tajné dokumenty. Měly se týkat možného útoku na Írán