Na rybníku v Bítovanech roste velmi vzácná rostlina. Vidět ji můžete i v zimě
Obec Bítovany v Pardubickém kraji je možné s trochou nadsázky nazvat východočeskou Třeboní. V jejím okolí se totiž nachází několik desítek rybníků. Jeden z nich se ale mezi ostatními vyjímá. Jmenuje se Farář a vyskytuje se na něm u nás velmi vzácná, chráněná a kriticky ohrožená rostlina – kotvice plovoucí.
Bítovany se nacházejí asi deset kilometrů od Chrudimi v místě, kde končí Polabská nížina. Malá obec na úpatí Českomoravské vrchoviny je krajinou plnou rybníků a zároveň i geologicky zajímavou lokalitou. Pískovcové skály v Syslících ovšem nelákají jen geology, ale pro svou malebnost i turisty. Zvláště, když se nedaleko od nich nachází velká vzácnost.
Tou je přírodní památka v podobě rybníku Farář. A především rostlina, která roste na něm a v něm. Kotvici plovoucí lze přirovnat k leknínu. Semena má vysazena na dně rybníka, odkud se táhnou až dva metry dlouhé lodyhy na hladinu, kde rostou listy a v létě kvetou květy.
Složitý proces opylení
Kotvice přitom vykvétá jen tehdy, když teplota vody neklesne delší dobu pod 20 stupňů. Květ je pak otevřen a připraven k opylení jen několik hodin. Poté se ohýbá dolů a plod dozrává ve vodě.
Pravděpodobně právě díky tvaru plodu i jeho dozrávání „hlavou dolů“, dostala rostlina jméno kotvice. A plody, kterým se říká oříšky, je možné spatřit na rybníce i teď v zimě, zamrzlé na jeho hladině. Dnes jsou velmi vzácné, ale místní pamatují časy, kdy se pro jejich velké množství dalo na zamrzlém rybníce jen složitě bruslit. Bruslaři o oříšky kotvice totiž často zavadili.
V posledních letech se naopak muselo o kotvici plovoucí bojovat. Což je se složitým rozmnožovacím procesem celkem pochopitelné. Do dna rybníku další rostliny zasazovali ochránci přírody. Povedlo se. Loni v létě ji našli růst a kvést hned na dvanácti místech.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Výborný: Zákaz dovozu zvířat se rozšíří pro Dolní Rakousko a Burgenland. Posílí se dezinfekce vozidel
-
Vejce v Česku dál zdražují. Někteří chovatelé se připravují na zákaz klecových chovů
-
Erdogan má z rivala strach. Buď ho svrhnou, nebo Turecku hrozí ruský scénář, tvrdí expertka
-
Příměří v Černém moři Rusko bolet nebude. Uvolnění sankcí by bylo ‚injekcí‘ pro pokračování války