Na Střemošické stráni na Chrudimsku rozkvétají české orchideje
Střemošická stráň v Pardubickém kraji je nepřehlédnutelná. Poznáte ji už na dálku, pokud se vydáte cestou z městečka Luže na Chrudimsku směrem na Nové Hrady. Jde o dlouhý prudký svah tvořený hlavně opukou. Patří k botanicky nejvzácnějším místům v celé České republice.
V roce 1990 byla vyhlášena přírodní rezervací. Střemošická stráň je zároveň i evropsky významnou lokalitou. Své jméno dostala podle obce Střemošice, která se rozkládá ve svahu pod nejprudším srázem. Stráň zaujímá plochu přibližně 45 hektarů a roste na ní 270 druhů vyšších rostlin.
Kromě jiných se zde vyskytuje 13 druhů českých orchidejí, například vstavač nachový, vstavač vojenský nebo střevíčník pantoflíček. Najdete tu ale i další zajímavé rostlinky, jako například bělozářku větvitou, okrotici dlouholistou nebo medovník meduňkolistý.
Přírodní rezervaci tvoří louky i zalesněná místa, proto se tu daří zmíněné vytrvalé bylině z rozsáhlého rodu vstavačů – vstavači nachovému (latinsky Orchis purpurea). Rostlina, která patří v české přírodě k ohroženým druhům, je asi 30 až 70 centimetrů vysoká, výjimečné může dorůstat až do výšky 90 centimetrů.
Vrch Poklonu zdobí Sloup Nejsvětější Trojice
Kopci nad obcí Střemošice se říká Poklona. Na jeho vrcholu se totiž tyčí štíhlá stavba, barokní Sloup Nejsvětější Trojice, postavený v roce 1730. Přibližně osm metrů vysoký trojboký hranol zdobí Boží oko a čtyři sošky andělíčků. Sloup dali podle pověsti postavit jistí svatebčané jako dík za záchranu života. Podle legendy se jim splašili koně a táhli vůz nebezpečnou rychlostí směrem k prudkému srázu. Jako zázrakem se ale zastavili přesně na jeho okraji. Podle jiné verze vůz se svatebčany ze srázu sjel a sloup je připomínkou této tragédie.
Poblíž Sloupu Nejsvětější Trojice najdete zastřešené odpočinkové místo. Jako na dlani budete mít nejen obec Střemošice, ale také Luži, vzdálenou čtyři kilometry. V krajině vystupují hlavně dvě dominanty. Zřícenina hradu Košumberk a Poutní chrám Panny Marie Pomocné na Chlumku v Luži. Z Poklony je krásný výhled i na Železné hory a Žďárské vrchy.
Přírodní rezervace Střemošická stráň je výjimečná nejen z botanického hlediska, ale také po geologické stránce. Příkrý svah tu tvoří tzv. kuesta (ze španělského slova cuesta - kopec, stráň). Tento termín označuje asymetrický vrchol hory nebo hřebenu, kde se střídají vrstvy odolných a méně odolných hornin. V případě střemošické kuesty je to střídání různě vápnitých vrstev. Jde zřejmě o důsledek klimatických cyklů v období svrchní křídy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Dvořák: Přijetí eura má v sobě potenciál rizik, přínosů je ale víc. Potvrzuje to 20 členských států
-
Rusko udeřilo na energetickou infrastrukturu Ukrajiny. ‚Cílem je morálka Ukrajinců,‘ říká analytik
-
‚Angelo, odpusťte mi.‘ Putin se omluvil Merkelové za to, že ji v roce 2007 vyděsil svým psem
-
Slavia na Mourinhovo Fenerbahce nevyzrála. Pražané neudrželi vedení a podlehli celku z Istanbulu 1:2