Na vltavíny narazíte v jižních Čechách. Zamiřte na výstavu do Českého Krumlova
Stáří 15 milionů let určili vědci u vltavínů, drahých kamenů, které mají podobné složení jako sklo. Unikátní expozici s drahokamy můžete navštívit v Českém Krumlově.
Podle nejpravděpodobnější teorie vznikly vltavíny společně se vznikem Rieského kráteru, který nalezneme mezi Norimberkem, Stuttgartem a Mnichovem. Celý kráter má oválný tvar připomínající šestiúhelník se zaoblenými tvary a jeho průměr je24 kilometrů.
Odhaduje se, že vznikl po dopadu Rieského meteoritu, který měřil v průměru asi1 kilometr. Dopad meteoritu vymrštil do atmosféry velké množství horniny, která se spekla a dopadla na území jižních Čech. Tak nejspíše vznikla jihočeská naleziště těchto neobvyklých kamenů.
Uplynuly ale celé věky, než byly kameny objeveny a popsány. Jejich největším nalezištěm je dnes horní povodí Vltavy mezi Prachaticemi a Trhovými Sviny, zejména na jih a na západ od Českých Budějovic.
Profesor Josef Mayer založil mineralogickou sbírku a tím to celé začalo
Roku 1787 učinil profesor Karlovy univerzity doktor Josef Mayer zajímavý objev nedaleko Týna nad Vltavou. Během svého výzkumu objevil několik přírodních skel, pro které se časem vžil název vltavíny (či moldavity) podle české řeky Vltavy (německy Moldau), v jejíž blízkosti byly první nálezy učiněny.
Profesor přírodopisu se ale zpočátku domníval, že se nejspíš jedná o chryzolity sopečného původu. Spolu s bratrem Janem, významným pražským lékařem, vybudoval Josef Mayer ve svém soukromém domě na pražském Malostranském náměstí rozsáhlou mineralogickou sbírku, hojně navštěvovanou milovníky přírody. U Mayerů tak mohla širší veřejnost poprvé spatřit vltavíny.
Největší sbírka vltavínů je dnes umístěna v Národním muzeu v Praze, další menší sbírky je možné zhlédnout v Moravském zemském muzeu v Brně, v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích, v lokálním muzeu v Týně nad Vltavou, také v muzeu Třebíči je několik vltavínů.
Muzeum věnované pouze vltavínům najdete v Českém Krumlově
Jediné muzeum věnované přímo vltavínům bylo v červnu 2013 otevřeno v Českém Krumlově. Zřizovatelem a provozovatelem krumlovského muzea je občanské sdružení Muzeum Vltavínů, které bylo založeno na podzim roku2006 ajehož hlavním cílem bylo právě vybudování muzea věnovaného vltavínům.
Přípravy začaly hledáním vhodného objektu a sběratelů, kteří byli ochotni zapůjčit do muzea exponáty ze svých sbírek. Už v prvním roce se podařilo získat příslib prostor v soukromém domě přímo v centru města, a to hned dvou podlaží (přízemí a sklepa) o celkové výměře cca160 m2.
Nakonec zakladatelé muzea navázali kontakt s bavorským Rieskrater-Museem, drážďanským muzeem i pražskou a berlínskou univerzitou, a požádali o spolupráci přední odborníky v oblasti impaktových procesů. Ti dodali odborné rady a materiály, ale také vzorky do expozice a pomohli při korekturách cizojazyčných textů použitých v expozici. Muzeum dnes naleznete v Českém Krumlově, v Panské ulici č. 19.
Muzeum Vltavínů je otevřeno denně od 10 do 18 hodin.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
ONLINE: Některé toky na severní Moravě odpoledne dosáhly padesátiletého průtoku. Hladiny dál stoupají
-
Hasiči mají jiné úkoly, než tahat hlupáky z vody, kritizuje povodňovou turistiku starosta Frýdlantu
-
PŘEHLED KRAJŮ: Stav nebezpečí, stoupající hladiny i výpadky proudu. Jaká je ve vašem regionu?
-
Stoletá voda v Moravskoslezském kraji? Podívejte se, kam až může v jednotlivých městech dosáhnout