Na vrcholu Makové hory najdete barokní perlu s výhledem na všechny strany

19. prosinec 2017
Barokní perla - kostel Maková

Kdo si chce umocnit vánoční atmosféru hezkou procházkou, může se ve středních Čechách vydat na Makovou horu. Známé poutní místo se nachází u obce Smolotely nedaleko Příbrami. Maková hora je vysoká 545 metrů a na jejím vrcholu stojí překrásný kostel zasvěcený sv. Janu Křtiteli a Panně Marii Karmelské.

V letech 1719 až 1722 kostel vybudoval pražský barokní architekt Carlo Antonio Canevalle, který patřil k rodině známých italských stavitelů a štukatérů. Stavbě se pro její krásnou architekturu vrcholného baroka říká „barokní perla“ celého středního Povltaví. Z vrchu Makové hory svítí do celého kraje.

Maková hora byla a stále je významným poutním místem. Kostel má zajímavý oválný půdorys s mnoha výklenky. Roku 1723 ho vysvětil biskup hrabě Jan Rudolf Špork. Makovou horu významně zasáhla první světová válka, kdy kostel přišel o zvony kvůli válečným účelům. A stejnému osudu jen o vlásek unikly varhany, které byly ušetřeny pro svou historicko-uměleckou hodnotu. V 90. letech prošel kostel důkladnou rekonstrukcí. Následně se opravy dočkala i příjezdová silnice. V roce 2000 došlo k vysvěcení dvou nových zvonů.

Výhled je odsud na všechny strany

Z Makové hory získáte rozhled do širokého okolí. Uvidíte celé Brdy, vrchol Praha a také příbramské těžební věže. Směrem na Prahu můžete zahlédnout i Cukrák. Naopak jižním směrem je krásný výhled na Šumavu a za dobré viditelnosti dokonce na 90 kilometrů vzdálenou horu Kleť. V dáli jsou rozeznatelné také věže jaderné elektrárny Temelín.

Z Makové hory jsou krásné výhledy

Mnohem blíže se můžete zadívat do celé oblasti středního Povltaví, kde mezi větvemi prosvítá zámek Orlík a pod ním zrcadlící se hladina Orlické přehrady. A nedaleko vrch Onen svět s Langovou rozhlednou na vrcholu.

Poutě se na Makové hoře konají vždy první neděli po 16. červenci. Bohoslužby probíhají každou třetí neděli v měsíci od 14 hodin. Mariánské soboty se konají od května do listopadu vždy první sobotu v měsíci, od 10 hodin pobožnost a od 11 hodin Mše svatá. Na Makové hoře můžete oslavit i příchod nového roku. Novoroční mše proběhne 1. ledna 2018 od 14 hodin.

Spustit audio
  • Tipy na výlet