Na vrchu Lázek je rozhledna zavřená. Přesto můžete mít z kopce krásný výhled

8. březen 2018
Česko – země neznámá

Nedaleko města Lanškrouna narazíte při cestě do Jeseníků na odbočku s názvem Lázek. Kopec vysoký 714 metrů patří do Zábřežské vrchoviny a na jeho vrcholu stojí dřevěná rozhledna. V roce 1933 ji navrhl architekt Jaroslav Stejskal, autor Kramářovy chaty na nedalekém Suchém vrchu. Ze všech stran k ní vedou kratší i delší turistické stezky a cyklotrasy.

Historii má vrch Lázek opravdu pohnutou. Jednak kvůli tomu, že tudy vedly vlastně dvě hranice, a to zemská mezi Čechy a Moravou a národnostní - Sudetská. Nejprve koupila tento strategicky významný pozemek Národní jednota v Olomouci. V roce 1908 zde navršili mohylu, kterou zaslíbili Svatopluku Čechovi. Vedle ní pak vyrostla v roce 1912 rozhledna. Byla 15 metrů vysoká, měla ochoz a dole malý bufet.

To se ovšem nelíbilo Němcům, kteří ji stále ničili, takže zhruba po šesti letech došlo k jejímu stržení. Pak tu dlouho nebylo nic, až po vzniku naší první republiky se tady usídlil turistický klub ze Zábřeha. A na základě sbírky, kterou inicioval pan Rajchl, tady postavili chatu a 20 metrů vysokou rozhlednu, které sloužily až do roku 1989.

Jak už to tak bývá, chata s rozhlednou měnily majitele tak dlouho, než zůstal celý objekt opuštěný a začal chátrat. A protože byl trvale otevřený, nepříjemně se na něm podepsali i vandalové.

Dnes je vlastníkem soukromý majitel z Prahy, který dal chatu alespoň stavebně do pořádku. Ovšem pro veřejnost zůstává nadále uzavřená. Což velmi mrzí starostu Vlastimila Jurečku a občany nedaleké Cotkytle, pod kterou vrch Lázek patří. Pro ně představuje Lázek historické místo. V 50. letech se na něm konaly slavnosti, zábavy, občané byli zvyklí se tady bavit.

Raichlova chata pojmenovaná podle iniciátora stavby

Přestože se na vrchu Lázek v současnosti neobčerstvíte a na rozhlednu nevystoupáte, je z jeho vrcholu opravdu krásný výhled. Když se podíváte na moravskou stranu, uvidíte Olomouc, Svatý kopeček, Jeseníky, Praděd, Dolní Moravu. Za pěkného počasí je při pohledu směrem do Čech vidět dokonce i Sněžka. Zkrátka na Lázku není třeba vystoupat na rozhlednu, abyste měli krajinu jako na dlani.

autor: BAL
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.

František Novotný, moderátor

setkani_2100x1400.jpg

Setkání s Karlem Čapkem

Koupit

Knížka Setkání s Karlem Čapkem je patnáctým knižním titulem Františka Novotného – básníka, publicisty a moderátora, člena Síně slávy Českého rozhlasu, držitele Medaile Karla Čapka, dvorního textaře legendární skupiny Spirituál kvintet. Setkání s Karlem Čapkem není odborná publikace, je to literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou. František Novotný původně připravil osmdesátidílný úspěšný rozhlasový cyklus, ve kterém si jako básník 21. století a rozhlasák přes hranici času povídal se spisovatelem století minulého, jemuž propůjčil hlas herec Luděk Munzar. Čapkovy odpovědi sestávaly z jeho esejů, fejetonů a novinových článků, vždycky soustředěných na nějaké zajímavé téma. Knížka z tohoto úspěšného rozhlasového cyklu vychází a vybírá z něj to nejlepší. Mnohá slova Karla Čapka jsou nanejvýš platná a aktuální i dnes. V každé době se mocní odvolávají na osobnosti dějin, aniž by si z jejich jednání vzali to podstatné – moudrost, poctivost a humanitu. Knížka Setkání s Karlem Čapkem je patnáctým knižním titulem Františka Novotného – básníka, publicisty a moderátora, člena Síně slávy Českého rozhlasu, držitele Medaile Karla Čapka, dvorního textaře legendární skupiny Spirituál kvintet. Setkání s Karlem Čapkem není odborná publikace, je to literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou. František Novotný původně připravil osmdesátidílný úspěšný rozhlasový cyklus, ve kterém si jako básník 21. století a rozhlasák přes hranici času povídal se spisovatelem století minulého, jemuž propůjčil hlas herec Luděk Munzar. Čapkovy odpovědi sestávaly z jeho esejů, fejetonů a novinových článků, vždycky soustředěných na nějaké zajímavé téma. Knížka z tohoto úspěšného rozhlasového cyklu vychází a vybírá z něj to nejlepší. Mnohá slova Karla Čapka jsou nanejvýš platná a aktuální i dnes. V každé době se mocní odvolávají na osobnosti dějin, aniž by si z jejich jednání vzali to podstatné – moudrost, poctivost a humanitu.